Kolik vlků je ve Francii? Aktivisté podhodnocují počty.

  • 27. prosince 2023
  • 2 minuty čtení
  • 156
Schizofrenní přístup k počtu vlčí populace je pro zastánce vlků příznačný. Na jednu stranu nižší počet vlků znamená více zabitých hospodářských zvířat na jednoho vlka a selhání doporučených ochranných opatření. Na druhou stranu více vlků znamená nižší náklady na jednoho vlka od daňových poplatníků, ale „hrozí“ rychlejší dosažení tzv. příznivého stavu.

Roční odhady počtu vlků ve Francii jsou o to důležitější, protože umožňují vypočítat počet vlků, kteří mohou být legálně zabiti každý rok.

Podle platných pravidel je ve Francii povoleno legálně zabít 19 % odhadované vlčí populace během jednoho roku.

Na začátku září Francouzský úřad pro biologickou rozmanitost uvedl předběžný odhad vlků ve Francii na 1 104 pro rok 2023.

Od zahájení posledního národního akčního plánu pro vlka z roku 2018 se podle těchto údajů počet jedinců téměř zdvojnásobil, z 571 na 1 104.

Ale na tomto čísle neexistuje shoda. "Neodpovídá tomu, co vidíme na vlastní oči. Skutečná populace vlků je mnohem vyšší, než se uvádí odhad," namítá například Cédric Labouret, chovatel dojnic v Savojsku a zástupce zemědělských komor v rámci skupiny National Wolf.

Podle mnoha chovatelů není počet vlků uvedený OFB v souladu s počtem zaznamenaných útoků: 12 526 v roce 2022, podle údajů ministerstva zemědělství.

Chovatelé zpochybňují metody sčítání Francouzského úřadu pro biologickou rozmanitost. „Indikace přítomnosti vlků hlásí především dobrovolníci a útoky na stáda nejsou považovány za známky přítomnosti vlků na území,“ tvrdí chovatel.

„Vzhledem k tomu, že stále více oblastí je postiženo predací vlků, musí Francouzský úřad pro biologickou rozmanitost aktualizovat své statistické metody a přezkoumat své metody výpočtu,“ říká Claude Font, generální tajemník Národní federace chovatelů ovcí a chovatelů v Haute-Loire.

"Podobné metody se používají v zahraničí. Byly předloženy k posouzení biologům a statistikům," odpovídá šéf OFB.

Ministerstvo zemědělství již oznámilo, že v rámci nového managementu vlků dojde k revizi metod počítání.

https://www.francetvinfo.fr/monde/environnement/biodiversite/carte-visualisez-en-un-gif-comment-le-loup-a-mis-la-patte-sur-le-territoire-francais_6063972.html

https://agriculture.gouv.fr/plan-national-dactions-2018-2023-sur-le-loup-et-les-activites-delevage-0