Francie: nový Národní akční plán pro vlka na období 2024-2029

  • 19. září 2023
  • 4 minuty čtení
  • 242
Nový Národní akční plán pro vlka (Plan national d’actions sur le loup ) na období 2024-2029 představila toto pondělí 18. září 2023 v Lyonu prefektura regionu Auvergne-Rhône-Alpes. I přes určitý pokrok není spokojena žádná strana sporu.

Když vidíme přístup k vlkům našich úředníků z AOPK a ministerstva životního prostředí, můžeme francouzským chovatelům jen závidět.

Vyhlášení plánu ve Francii bylo také několikrát odloženo kvůli vyhodnocení škod.

Nový program „na základě faktů konstatuje, že vlkovi již nehrozí vyhynutí, ale na druhé straně existuje reálné nebezpečí zániku pastevectví,“ vysvětlil vládní zdroj.

Nový vlčí plán si klade za cíl nastolit novou rovnováhu. Mezi předpokládanými opatřeními je změna stavu ochrany vlka z „přísně chráněného druhu“ na „chráněný druh“.

Ministr zemědělství Marc Fesneau v úterý 12.9.2023 při návštěvě výstavy hospodářských zvířat ještě před zveřejněním plánu konstatoval: Čelíme explozi populace vlků, její růst je exponenciální. Na jedné straně bychom si mohli blahopřát k záchraně druhu z hlediska biologické rozmanitosti. Reálně však nastává bod, kdy je práh jejich škodlivosti tak vysoký, že již není slučitelný s chovem dobytka a zejména s pasteveckými aktivitami v postižených oblastech.“ Tato situace vyvolává podle vlády další problémy. „Například psi k odpuzování vlků nejsou vhodným způsobem ochrany stád v obydlených oblastech. Někdy jejich agresivní chování a jejich štěkání vede k sousedským konfliktům," říká ministerstvo zemědělství.

V roce 2022 bylo vlkem napadeno 3 354 farem, což je za čtyři roky nárůst o 32 %.

Celkem bylo vlky za posledních pět let zabito 58 000 domácích zvířat, což mělo za následek vyplacení odškodného ve výši 19,5 milionu eur postiženým chovatelům (500 milionů korun). V roce 2022 bylo podle doplněných údajů ve Francii 1 104 exemplářů ve srovnání s méně než stovkou na začátku 90. let.

Nový francouzský plán, který je v současné době představen, počítá se zjednodušením vydávání střeleckých povolení určených k zabíjení vlků útočících na stáda. V současnosti je vyhláškou stanovena kvóta odstřelu na 19 % populace vlků. Vláda ale nechce na toto téma „žádné tabu“ a vítá flexibilitu svého nového plánu, kde se může přikročit i k většímu počtu odstraněných vlků.

Podle vládního zdroje se také plánuje přehodnocení statusu vlka z „přísně chráněného druhu“ na „chráněný druh“, které bude provedeno na evropské úrovni. To je také cíl nedávno sdílený předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Další oblasti: vláda plánuje přezkoumat způsoby počítání vlků, aby se zabránilo „nedůvěře “, ale také lépe kompenzovat a podporovat chovatele, kteří se stali obětí útoků.

"Kolem čísel je velká nedůvěra, musíme to všechno zjednodušit, abychom obnovili důvěru," udává vláda. Chovatelé pravidelně obviňují aktivisty a stát, že podceňuje počet vlků ve Francii právě kvůli kvótě 19 % na odstřel.

Vláda také plánuje, že zlepší vybavení chovatelů připravených k odstřelu vlků: nově budou moci při střelbě nosit brýle na noční vidění, které jim stát dodá a slibuje posílení výcviku střelců.

"Ve světě chovatelů pasených zvířat panuje po příchodu vlků velké utrpení ," pokračuje ministerstvo. Opakované útoky mohou u profesionálů vést ke stresu a vyhoření. Na úrovni jednotlivých chovatelů je to velmi těžké a jen řeči problém nevyřeší. Vláda chce ukázat, že vyslyšela požadavky zemědělského sektoru, který po mnohaleté zkušenosti dokládá, že finanční kompenzace nestačí. Stát zavede psychologickou podporu pro ty, jejichž stáda byla napadena.“

Další prioritou tohoto nového plánu je lépe zohlednit zvýšený počet útoků na skot a koně a lépe kompenzovat obrovské nepřímé ztráty.

S podobou nového Národní akční plán pro vlka nejsou podle prvních reakcí spokojeni ani chovatelé, ani provlčí aktivisté.

Po představení nového „vlčího plánu“ 2024-2029 členům Národní vlčí skupiny (GNL) oznámily svazy ochrany přírody, že si zabouchly dveře do tohoto poradnímu orgánu. "Oznámili jsme naše definitivní vystoupení z National Wolf Group," potvrzuje Jean-David Abel, zástupce France Nature Environnement (FNE). „Komentovali jsme plán a na konci jsme řekli, proč je omezování vlků pro nás nepřijatelné, a odešli jsme,“ pokračuje Jean-David Abel jménem šesti asociací na ochranu životního prostředí.

Chovatelé nejsou také spokojeni. "Stát se snaží vyhovět všem. To jen vytváří všeobecnou nespokojenost," řekl Claude Font, generální tajemník Národní federace ovcí (FNO), který má na starosti problematiku vlčí predace. "Očekávali jsme od státu něco ambicióznějšího ve prospěch chovu pasených zvířat," vysvětluje a připouští, že "jediný pokrok se týká zjednodušení povolení ke střelbě. "

https://www.auvergne-rhone-alpes.developpement-durable.gouv.fr/le-plan-national-d-actions-pna-2024-2029-sur-le-a24378.html

https://www.francebleu.fr/infos/environnement/ce-que-contient-le-nouveau-plan-loup-devoile-par-le-gouvernement-2483861

https://www.nicematin.com/faits-de-societe/un-nouveau-plan-loup-pour-mieux-proteger-les-eleveurs-873436

https://www.rfi.fr/fr/france/20230918-france-le-nouveau-plan-loup-frustre-les-%C3%A9leveurs-et-indigne-les-d%C3%A9fenseurs-de-la-nature

https://www.liberation.fr/environnement/biodiversite/un-plan-loup-inacceptable-pour-les-associations-environnementales-qui-claquent-la-porte-20230918_Z7CEUDZWUVA4PCR3XTWACXAJHI/