Důvod sporu je prostý. Uváděný nižší počet vlků znamená nemožnost navýšit legální odlov při ochraně stád.
Do konce roku 2022 lze legálně zastřelit pouze 118 vlků.
Průměrný počet vlků odhadovaný na konci zimního monitoringu je 624 jedinců a to je počet, ze kterého se stanovuje kvóta odstřelu.
Francouzský úřad pro biologickou rozmanitost loni v červenci potvrdil, že populace tohoto velkého predátora ve Francii rychle roste. Na konci zimy 2020–2021 OFB odhadla, že ve Francii žije 624 dospělých šedých vlků ve srovnání s 580 v roce 2019, což představuje nárůst o 7 % za jeden rok . Hranice chybovosti je nyní podle této agentury mezi 414 a 834 vlků.
Na počítání vlků se přitom ve Francii přímo podílí přes 4000 lidí!
Přitom Národní plán vlků plánoval v roce 2023 dosáhnout pouze hranice 500 jedinců.
Tyto údaje jsou v poslední době stále razantněji zpochybňovány chovateli a myslivci. Někteří dokonce zmiňují množství vlků, které dosahují až několika tisíc exemplářů.
Vlk, který v posledních měsících zmizel z mediálního prostředí, nepochybně kvůli zdravotní krizi Covid-19, nezmizel z území Francie. Právě naopak, podle francouzského Úřadu pro biologickou rozmanitost (OFB) počet vlků nadále roste, z 530 jedinců v roce 2019, 577 v roce 2020 na dnešních 624. Odhad na konci zimního období a tedy před květnovými porody.
Ve společném dopise zaslaném Jeanu Castexovi (předseda vlády Francie) na konci října Christiane Lambert, šéfka FNSEA (Fédération nationale des syndicats d'exploitants agricoles je francouzská zemědělská zastřešující organizace ), Michèle Boudoin z Národní federace ovcí (FNO), a Willy Schraen, prezident Národní federace lovců (FNC), ukázali prstem na nepřesný počet vlků ze strany ochranářů.
„Počet predátorů ve Francii je ohromující,“ napsali. "V roce 2020 bylo zabito téměř 12 000 hospodářských zvířat ve 39 odděleních během 3 700 zpráv o útocích připisovaných vlkům. Naprostá většina těchto útoků se odehrála v Auvergne-Rhônes-Alpes."
To by podle údajů OFB představovalo přibližně 20 zabitých ovcí a dalších zvířat na dospělého vlka v roce 2020. Chovatelé a myslivci se ale domnívají, že počet útoků je příliš vysoký na to, aby bylo ve Francii „jen“ 624 vlků.
Proto by podle odpůrců přítomnosti vlka měla být roční kvóta odstřelu zvýšena.
Další problém je hybridizace vlčí populace.
Podle genetických údajů shromážděných vládní agenturou se „míra hybridizace v populaci vlků pohybuje od 2,5 % po 6 %.
https://www.leprogres.fr/environnement/2021/11/29/combien-y-a-t-il-de-loups-en-france