Ve Francii bylo v roce 2023 zabito 204 vlků . Pro chovatele je to málo. Teď začínají platit jednodušší pravidla, která umožní získat rychleji povolení k odstřelu.
Pro rok 2023 ve Francii zaznamenali kolem 12 000 napadených zvířat na celostátní úrovni.
Od té doby, co se v 90. letech ve Francii znovu objevil vlk, vyvstala otázka jeho vlivu na likvidaci pastevectví. V průběhu let je soužití mezi predátorem a chovateli stále obtížnější. Několik dní před Mezinárodním zemědělským veletrhem v Paříži, který se koná ve dnech 24. února až 3. března 2024, oznámil ministr zemědělství Marc Fesneau zjednodušení povolení ke střelbě vlků v souladu s požadavky, které vzneslo mnho chovatelů.
První vyhláška stanoví „podmínky a limity, za kterých mohou prefekti udělovat výjimky ze zákazu odstřelu vlka“ . Druhá se týká „náhrady škod způsobených domácím stádům vlky, medvědy a rysy“ . Stanovuje navýšení částek odškodnění pro chovatele postižené útokem šelem.
Vlčí aktivisté se nevzdávají a volají do boje za ochranu vlků.
Asociace na ochranu životního prostředí, která loni na podzim zabouchla dveře k jednání o regulaci vlků, tvrdí, že je ze současného vývoje zklamaná a znepokojená.
"Zjednodušení střelby vlků vysílá velmi špatný signál a je nepřijatelná," kritizoval státní přístup k vlkům Cédric Marteau, generální ředitel Ligy na ochranu ptactva (LPO), který řekl, že přemýšlí o tom, jak čelit regulaci vlků a to i právními prostředky.
„To povede k tomu, že budeme moci ve Francii zastřelit více vlků, a to nás obzvláště znepokojuje, protože víme, že chovatelé mají ambici zvýšit kvóty na odstřel vlků, kteří mají být každoročně zabiti při obraně stád,“ uvedla Sandrine Bélier ze sdružení Humanity and Biodiversity.
Populace vlků byla ve Francii odhadnuta na přibližně 1000 jedinců, což je odhad, který definuje maximální počet vlků, kteří mohou být uloveni pro účely ochrany stáda. Kvóta je aktuálně stanovena na 19 % registrované populace.
Nový vládní „Vlčí plán na období 2024-2029“ by měl být představen během Mezinárodního zemědělského veletrhu v Paříži, který se koná ve dnech 24. února až 3. března 2024. Tento nový dokument, který má představovat „bod obratu“ směrem k „lepší rovnováze“ mezi ochranou stád a ochranou tohoto ohroženého druhu, musí nahradit předchozí plán, který vypršel na konci roku 2023.