Ovce se v oblastech vlčích útoků budou stříkat speciálním přípravkem, který utlumí jejich reakce na útoky vlků a sníží ztráty způsobené neustálým stresem z přítomnosti predátora. To byl návrh, který předložili zástupci Parc national du Mercantour ( Národní park Mercantour) během pracovního setkání o vlčí politice s příslušným prefektem. Proškolení pracovníci mají nastříkat na stáda každých 15 dní feromon „SAP“, který u ovcí omezí stress. Nadopované ovce nebudou reagovat na vlčí útoky a následně nebudou ztráty způsobené potraty a snížením produkce.
Tento návrh pobouřil chovatele a zemědělské organizace.
V dopise adresovaném prefektovi se oborové organizace nechaly slyšet: „tento skandální návrh je pro nás jednoduše nepřijatelný, opovrhuje prací chovatelů a jejich hodnotami. Proto důrazně odmítáme váš návrh experimentovat s látkou „SAP“ na našich stádech. "
Podle informací FNO se po nátlaku zemědělců od tohoto bizarního projektu prozatím upustilo.
Od návratu vlka v roce 1993 se neustále stupňují problémy na území Národního parku Mercantour a obecněji v jihovýchodní části Francie. S ohledem na situaci chovatelé organizují pastvu tak, aby chránili stáda nočním zavíráním do košárů a stájí, zesílenou ostrahou a přítomností ochranných pasteveckých psů. Tyto akce částečně fungují, ale ne zcela se jim podaří eliminovat predaci a hlavní ohniska útoků vlků přetrvávají.
Přítomnost pasteveckých psů, někdy ve skupinách až 10 jedinců, představuje problémy pro turistiku, která se v národním parku běžně praktikuje. Turisté mají problematické chování (křížení stáda, vyhrožování psům), a někteří psi mohou mít také agresivní chování, které je pro lidi nebezpečné. To přispívá k nervozitě uživatelů hor, což následně vytváří další konflikty a nehody.
obrázek:
https://www.vectorstock.com/royalty-free-vectors/crazy-smoke-vectors