Marcela Bojková z Písku drží úřední listinu a kroutí hlavou. „Jako u blbých na dvorku. Žádali jsme odstřel problematických kusů. Místo toho či jakékoliv pomoci s predátory, kteří nám už měsíce masakrují ovce, nám poslali toto,“ zlobí se žena a ukazuje dopis z kraje.
Den co den tak musí za tmy sednout do auta a jet přes kilometr do lesa. Bere s sebou dvě velké baterky, protože se bojí. Odpálí rachejtle a doufá, že si na hluk šelmy časem nezvyknou.
Petardy jsou vyprodané
Bohužel, petardy už jsou v oblasti vyprodané, obchodníci se zásobují až ke konci roku. „Zbyly jim jen ty malé,“ posteskla si paní Marcela. To soused Miroslav Lysek sehnal v Třinci ještě pár velkých. „Jenže rány jsou slyšet kilometry daleko,“ řekl.
Bojková si navíc pořídila za tři tisíce profesionální plašič predátorů. Visí u ohrady s ovcemi a v noci bliká různými barvami jako diskotéková koule. Přesto je to podle ní k ničemu.
"Plašili jsme na naší straně kopce, zabili ovce na druhé straně polskému kolegovi. Problém si jen přehazujeme. Nevidím do hlavy ochránců přírody, ale neubližuje ten kravál v lese ostatní zvěři?“ ptá se hospodářka.
U ovcí raději spí
Hospodář, kterému vlci zabili 14 plemenných ovcí a jehňat, u svého stáda raději spí v autě a není jediný. „Mezi ovčáky panuje znechucení a deprese. Po jednáních na kraji i na ministerstvu jsme zjistili, že náš problém s vlky nikoho nezajímá,“ uvedl bača Jiří Pivec z Bukovce, který studoval pastevectví v Norsku a na Novém Zélandu a může si se svými ovečkami povídat v několika jazycích.
Má jich 200, přesto rozezná jednotlivé kusy i jehňata. Podle něj vlk patří do divočiny a ne do obydlené oblasti. Mnozí hospodáři kvůli vlkům s chovem končí. „Až z pastvin zmizí ovce, vyjedou na ně se sekačkami traktory. Budou smradit a pod jejich koly zahyne spousta mláďat, drobné zvěře a živočichů,“ doplnil k tomu, že se z ochrany přírody vytratil zdravý selský rozum a logika.
Vlk rovná se byznys
Podle Tomáše Havrlanta ze Svazu chovatelů ovcí a koz se kolem vlků točí velké peníze. „Například neziskovka Hnutí Duha působící v Beskydech dostala 17 milionů korun na propagaci vlků už v roce 2018 z Norských fondů. Přitom samo Norské království začalo tehdy svoje vlky redukovat na minimum,“ uvedl.
O dva roky později podle Havrlanta stát z 28 milionů na ochranu stád před vlky ukrojil Hnutí Duha skoro 16 milionů na Soužití a monitoring vlků. Vlk je u nás chráněný. Farmáři za strhnuté kusy dostávají kompenzace od státu.