Vlk v Dolní Řasnici nedaleko Frýdlantu zabil minulý týden šest ovcí.

  • 22. března 2021
  • 3 minuty čtení
  • 384
„O finanční škodu mi nejde. Je mi líto těch zvířat. Když vidím zmrzačené mladé ovce, které jsou vnučky ovcí, se kterými jsem zakládal stádo, tak mi není dobře. Romanovského ovce jsou sice všechny černé s bílým terčíkem na hlavě, ale každá vypadá jinak. Poznám je podle obličeje,“ podotkl majitel zabitých zvířat pan Maršálek.

Útok se stal během noci v uzavřené ohradě, farmář objevil mrtvé ovce druhý den ráno, když šel zkontrolovat stádo. V poslední době podobných událostí na Frýdlantsku přibývá.
„Viděl jsem tady vlka už v roce 2012. Bylo to poprvé a nikdo se o to moc nezajímal. Od té doby začínají být vlci více vidět. Zachytily je fotopasti, množí se svědectví místních a přibývá útoků na hospodářská zvířata,“ řekl Marek Kratochvíl, starosta Dolní Řasnice, kde vlk útočil naposledy. „Není to naše první zkušenost s vlkem v obci. Někteří lidé se jich začínají bát, ale je velice malá pravděpodobnost, že by je vlk napadl. Varuji je jenom, aby při procházkách v lese nepouštěli psa z vodítka,“ poznamenal.
„Vlci jsou tady tak čtyři až pět roků. Jeden sem chodil pravidelně. Nikdy ale nedošli až ke mně, jako první napadli ovce souseda, který hospodaří blíže k lesu,“ vylíčil 73letý Maršálek. „Když mi poprvé napadli ovce, nepoznal jsem to hned. Myslel jsem si, že jsou nemocné. Až později jsem zjistil, že mají roztrhaná břicha,“ dodal.
V Dolní Řasnici chová romanovského ovce. Jeho stádo má okolo 70 kusů, s jejich chovem začal asi před 10 lety. Když mluvil o zabitých ovcích z minulého týdne, bylo z jeho hlasu znát, že k nim měl přátelský vztah. „Ovce byly v ovčíně ve dvoře za plotem. Vlk se tam dostal a vyhnal je ven, zakousnul obě vedoucí ovce, které vedly zbytek stáda,“ popsal událost Maršálek.

Podle něj je potřeba vlky na českém území regulovat. Jejich odstřel by měl být povolen. „Nemají tady co dělat. Je to cizí druh, který tady není doma. Není proti nim ochrana. Je to jako s koronavirem, můžeme si na něj zvyknout a nic nedělat, ale hodně lidí na to umře,“ porovnal problém s dnešní pandemií chovatel. Na argument, že vlci jsou v přírodě doma a mají tam své místo, Milan Maršálek řekl: „Možná to tak bylo po skončení třicetileté války, ale už to neplatí v 21. století. Musíme si rozmyslet, jestli chceme zemědělskou krajinu, nebo vlčí farmy.“

Kráceno.

https://liberecky.denik.cz/zpravy_region/vlci-stupnuji-utoky-chranena-selma-v-dolni-rasnici-zabila-sest-ovci-20210322.html