Vlci přímo v obcích. V okolí lipenské vodní nádrže se pohybuje smečka vlků.

  • 10. ledna 2022
  • 3 minuty čtení
  • 772
Lidé v okolí Lipenského jezera začínají mít obavy z vlků. Divoká zvířata se objevují na turistických trasách i v obcích. Obavy místních ještě umocnil incident, kdy smečka vlků v prosinci přímo před myslivci usmrtila loveckého psa při naháňce.

„Psi naběhli do mlází, ozval se velký povyk a vyběhl vlk se psem. A zadávil ho,“ líčí myslivec Vlastimil Baštýř, který se zúčastnil prosincové naháňky, při které smečka vlků usmrtila fenku jagdteriéra.

My jsme viděli nahoře ty stopy, tak už jsme věděli, že je zle. Na jednu stranu vyběhli tři, na druhou pět. Kdyby to byl divoký vlk, tak ten by panicky prchal. Tady tito ale nemají u nás žádného predátora. Když to bude takto pokračovat, tak může dojít třeba i k napadení člověka, míní myslivec.

Nezávislý starosta Nové Pece na Prachaticku Martin Hrbek upozorňuje, že po tomto incidentu začínají mezi místními panovat obavy. Sám má s vlkem osobní zkušenost.

„Letos jsou přemnožená divoká prasata. A po jejich stopách přišel údolím vlk, který prošel i přes naší zahradu. Je to nepříjemný pocit, asi bych teď samotné děti do lesa nepustil,“ vysvětluje starosta.

„Ochranáři věděli, že je tady pár. O té smečce se dozvěděli prakticky až na základě toho incidentu. Místní obyvatelé potkávají vlky nahoře na kanále, jak se zastavují 20 metrů od člověka,“ vysvětluje starosta.

Vlci přímo v obcích

Jiří Mánek, bývalý ředitel Národního parku Šumava a předseda Turistického spolku Lipenska, upozorňuje, že útok smečky vlků na psa v přítomnosti myslivců je varovným signálem. Říká, že vlk do divoké přírody patří. Musí být ale nastavená jasná pravidla.

„To zvíře je velice inteligentní. Ve chvíli, kdy je na vrcholu potravní pyramidy, tak se to zvíře s vědomím, že ho nikdo neohrožuje, podle toho i chová,“ vysvětluje Mánek.

Vlci jsou zákonem chránění a běžně se berou jako plachá zvířata. To však o vlcích v okolí Nové Pece příliš neplatí.

„To jeho přibližování k člověku se vyvíjí. Nevíme, kam až to může dojít. Máme nedávno poznatek z Želnavy, kde se uprostřed obce smečka tří vlků dobývala do dvora. A podhrabávala se dokonce k psovi. Pakliže bude mít vlk absolutní ochranu a neexistuje plán, kdy a jak proti vlkům zasáhnout, tak ty obavy jsou namístě,“ říká Mánek.

Dodává, že vlci postupně mění své chování. „Máme zkušenosti, že lovci vystřelí na koloucha, ten zhasne, ale pro vlky je to signál, že je někde snadno dohledatelná potrava. Například v oblasti Borových Lad jsme zaznamenali také případ, že po zastřelení koloucha začali vlci výt a ve smečce šesti kusů si pro něj šli. Nebo hajný potká tři vlky na dvacet metrů. Hodí po nich klacek, dva utečou, třetí zůstane stát. Takhle se divoký vlk nechová,“ přemýšlí Mánek.

kráceno

https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/vlci-lipno-smecka-nahanka-lovecky-pes-ohrozeni-hledani-reseni-obavy_2201101001_pik