Vlci napadli stádo jalovic na Frýdlantsku

  • 21. ledna 2021
  • 2 minuty čtení
  • 415
Smečka vlků napadla koncem loňského roku stádo jalovic u Višňové na Frýdlantsku. Zabili čtyři telata, část vyděšeného stáda prorazila elektrický ohradník a utekla do nedalekého Polska.

Nebyl to první útok vlků na stádo na pastvě, řekla ČTK Lenka Sejkorová ze zemědělské společnosti GRAIN, které stádo patří. Část zvířat se podle ní sama vrátila, další pochytali. Pět zvířat se ale stále toulá po Polsku a zatím se je nedaří odchytit. Varují před nimi úřady a média nejen v Polsku, ale také v sousedním Sasku.

GRAIN hospodaří na asi 3000 hektarech zemědělské půdy, z toho polovinu tvoří pastviny. Jde o ekologický chov dobytka, zvířata tak jsou většinu roku venku na ohrazených pastvinách. Už v roce 2019 napadli firmě na pastvině stádo vlci. "Napadli dokonce i krávu, která právě rodila, přišli jsme nejen o tele, ale stresu pak podlehla i kráva," řekla Sejkorová. Před dvěma měsíci smečka napadla stádo na ohrazené pastvině v Andělce v těsném sousedství hranice s Polskem. Uteklo tehdy zhruba 20 zvířat.

Podle chovatelů vlci ztrácejí plachost a člověka se nebojí. To potvrzuje i Sejkorová. "K napadení rodící krávy došlo za bílého dne, před polednem, v době, kdy byl kolem ruch," dodala.

"Škody způsobené vlky rostou," řekl ČTK mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla. Na odškodném od roku 2015 vyplatil kraj přes milion korun. V prvním roce to bylo jen 6000 korun, v posledních dvou letech už náhrady přesáhly 300 000 korun. "V roce 2019 řešil kraj 23 případů loni už 29. Napadené nejsou zdaleka pouze ovce, ale dochází často i k útokům a škodám na skotu, například na telatech," dodal mluvčí krajského úřadu.

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/stado-jalovic-na-frydlantsku-napadli-koncem-lonskeho-roku-vlci

https://cnn.iprima.cz/porady/hlavni-zpravy/02012021