Vlci na Broumovsku rozehnali stáda, hřebčínu mizí hříbata z pastvin

  • 15. října 2020
  • 4 minuty čtení
  • 473

Chovatelé na Broumovsku sčítají 6.října 2020 další škody po vlcích. Přes noc šelmy zabily tři ovce v Božanově a dvě v Janovicích u Adršpachu. Po vsi i lesích přitom rozehnali několik stád koní z tamního hřebčína. Na farmě se ztratilo za letošek pět hříbat, ta možná také odnesli vlci

Chovatelé na Broumovsku mají v republikovém srovnání už několik let nejcitelnější škody na domácích zvířatech. Útoků od vlka teď přibývá po letní pauze znovu od září. Naposledy se prohnali ohradami v noci na úterý.

U malého chovatele v Božanově za hřebenem Broumovských stěn, kde se pohybuje nejspíš smečka z polských Stolových hor, vlci tentokrát strhli tři ovce. Zaskočilo ho, že se šelmy vydaly až na dolní konec vesnice.

„Stalo se to jen patnáct metrů od domu. Spal jsem za oknem, fena neštěkala, nic jsme neslyšeli. Jedna ovečka byla téměř sežraná, dvě zardoušené. Byly tady už dva útoky od vlků, ale spíš směrem ke Stěnám,“ podivuje se Miloslav Sloupenský, jemuž zbyly tři kozy, dvě ovce a beran.

Má půlhektarovou pastvinu oplocenou 120centimetrovým ovčím pletivem s jedním drátem s elektřinou. Ochranář mu ale už při ranní návštěvě potvrdil, že to na vlka nestačí.

„Je to takové smutné, doufal jsem, že se to nestane. Vlk tady nemá přirozeného nepřítele. Ještě jsem to nevzdal, máme stráň, kde jsou ovce potřeba jako sekačky. Zvířata máme pro radost, nechají se krmit z ruky. Těžko ale budu vysvětlovat malému synovi, že vlk přijde znovu a zabije zbytek,“ poznamenává chovatel z Božanova.

O dvacet kilometrů dál vzdušnou čarou v Janovicích, kde se zřejmě pohybuje smečka z polských Vraních hor, se shodou okolností nabízí podobný obrázek. Na malém pozemku u silnice se v dešti pod maringotkou schovává pět ovcí, další dvě s potrhanými břichy leží opodál.

Nejspíš právě kvůli vlkům měli ještě před rozedněním rušno i ve zdejším hřebčíně, protože víc než padesát koní se rozuteklo po okolí.

Několik hodin zaháněli stáda do ohrad

„Vlci tu jsou každou noc, ale dnes byl problém, že asi vběhli do několika stád a rozehnali koně, kteří pak běhali po lese i po silnici. My máme zraněnou jednu kobylku, teprve to musím všechno obejít. Trvalo nám hodiny, než jsme všechno zahnali do ohrad,“ říká Petr Bartoš, který se o koně stará v janovické společnosti Hřebčín-R. Rozběhnutému stádu ohrady podle něj nemohly odolat.

Když ráno začali jezdit dělníci do adršpašské továrny, zalarmovali ho policisté. Stáda pak farmáři sháněli až do půl desáté dopoledne.

Se škodami je to podle něj složité. Zdejší krávy a asi sto padesát koní, ponejvíce českých a moravských teplokrevníků, tu žijí na pastvinách, kde se také rodí mláďata. Teprve s odstupem si chovatelé všimnou, že některé kusy chybí.

Škody se dají těžko vyčíslit, tvrdí chovatel

„My ta hříbata ani nenajdeme, z letošních jich chybí už pět, našli jsme jedno torzo. Škody nám ale nikdo nezaplatí, těžko se to prokazuje, za býčky se platí víc než za jalovice, jenže vlci jako první sežerou střeva a genitálie. Krávu nebo koně deset měsíců krmíte, ale pak z mláděte nic nemáte,“ říká Bartoš, že roční péče o zvířata se dá stěží vyčíslit.

„Stalo se asi před čtrnácti dny, že nejspíš vlci strhli hříbě, které jsme nenašli, a chovná kobyla pak dostala zánět vemene, protože měla moc mléka. Ani nevím, jestli se ji podaří zachránit. Možná už nebude moci mít hříbata, neměla by je čím krmit,“ popisuje chovatel.

Když se hříbě ztratí, kobyla ho hledá, nejde si toho prý nevšimnout. „Tři dny jsem takhle slýchal kobylu, jak volá své hříbě. Ona ví, že se něco stalo, že je něco honilo, ale pořád doufá, že ho najde. Je to hrozný zvuk, takové temné tiché ržání,“ vypráví Petr Bartoš.

Od poslední zimy farma dostala od státu odškodnění za dvanáct telat a jedno hříbě. Část zvířat je na pastvinách v Janovicích a Hodkovicích, část je však až na odlehlých loukách obklopených lesy blízko Adršpašsko-teplických skal. „Jsou tam dost nadivoko, chodí si někdy sami po lese,“ všímá si v místním obchodě mladík, který jezdí na planinu Záboř na kole.

Příčina vlčích útoků v Janovicích je nasnadě, mají tu asi patnáct kilometrů ohrad, jenže kdyby je chtěli lépe zabezpečit, je to pro farmu prý příliš drahé, ač se na to poskytují dotace. Podle chovatele si vlci počkají na čerstvě narozená mláďata, která jsou snadnou kořistí.

Ochranáři letos zaznamenali na Broumovsku, že vlci prokazatelně či pravděpodobně usmrtili nebo zranili 80 ovcí, 2 kozy a 28 telat. Nejvíce útoků bylo v blízkosti Adršpašsko-teplických skal, tedy v Janovicích, Adršpachu nebo Libné, další se odehrály v okolí Božanova a Martínkovic.

Zdroj: https://www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/vlk-vlci-skody-farmari-hrebcin-kone-ovce-janovice-bozanov-broumovsko-ochranari-kralovehradecky.A201006_141142_hradec-zpravy_tuu