Vlci na Broumovsku decimují stádo vzácných muflonů

  • 17. března 2021
  • 2 minuty čtení
  • 624
Unikátní stádo muflonů z Broumovska zanikne kvůli útokům vlků. Celosvětově ceněná trofejní zvířata chovatelé už nedokáží rozmnožit tak, aby jejich populace opakované ztráty způsobené šelmami ustála.

Ze sedmdesátihlavého světově proslulého a roky šlechtěného stáda v Nízké Srbské zůstalo po útocích vlků jen pár kusů. Mláďata nepřežila žádná. Podle chovatele muflonů Jiřího Scholze ve stádu zbývá sedm samic a asi deset beranů. „To je zásoba pro vlky tak asi na letošní rok, vzhledem k tomu, že je (stádo) během tří let takhle zlikvidované. Mufloni už to mají spočítané, tam se nedá mluvit o nějakém chovu, o ničem,“ sdělil Scholz.

Farmáři narážejí stále na tentýž problém. I přes vysoké ploty, elektrické ohradníky a doporučené zábrany jim vlci způsobují milionové škody. Kompenzace ministerstva životního prostředí problém také neřeší. Vlci se posouvají pomalu, ale jistě více do vnitrozemí.

Území útoků vlků se rozšiřuje. Kde došlo k tomu poslednímu?

„My jsme určitě zaznamenali v posledních měsících, hlavně teď během zimního období, i útoky dále, řekněme od toho epicentra, které je na Broumovsku, které se týká okolí Stárkova a Hronova. Minulý týden došlo k poslednímu útoku na muflony u Zbečníka,“ vysvětlil předseda Okresního mysliveckého spolku Náchod Petr Urban.

Jeden z posledních kontaktů zažil běžec nedaleko Machova a Nízké Srbské. Na silnici ho sledovali čtyři vlci. Ti ale neutekli, naopak čekali, až on sám odejde.

Další případ je z minulého týdne z Raspenavy na Frýdlantsku. Vlk se tam zatoulal do zástavby a pobíhal mezi domy. Pohotová svědkyně ho stihla natočit na mobilní telefon. Podle odborníků musel jedinec zabloudit.

https://cnn.iprima.cz/vlci-na-broumovsku-decimuji-stado-vzacnych-muflonu-chov-se-uz-nepodari-obnovit-21190?fbclid=IwAR3tCAGyRi9XgKjLGKV4UZ3NrJX5eoHIggee1qU8HXd3athsu0JK57MaAJQ