Vlci míří k Ústavnímu soudu ČR

  • 30. listopadu 2020
  • 3 minuty čtení
  • 777
30. 11. 2020 - TISKOVÁ ZPRÁVA – Vlci míří k Ústavnímu soudu ČR Chovatelé ovcí požadují, aby stát změnil zákon.

Už více jak dva roky trvá soudní bitva chovatelů obcí s Broumovska, kteří žádají, aby soudy uložily státu povinnost přijmout jinou právní úpravu, která by umožnila se vlkům účinně bránit a regulovat jejich počet. Jinými slovy, aby byl možný jejich odstřel, pokud budou ohrožovat životy a majetek. Ve sporu je zastupuje advokátka Jana Zwyrtek Hamplová.

V daném sporu již chovatelé zaznamenali dílčí úspěch – když se soudy odmítly žalobou zabývat, že to nespadá do jejich pravomoci, Nejvyšší soud dal za pravdu advokátce, že věc k soudu patří. Poté však soudy návrhy chovatelů zamítly, že podobnou povinnost státu uložit nelze. V těchto dnech se věc dostává až k Ústavnímu soudu České republiky. V ústavní stížnosti se namítá zásah do vlastnických práv tím, že se chovatelům znemožňuje jeho ochrana, a že je zasaženo do práva na ochranu života a zdraví, neboť je podle chovatelů jen otázkou času, kdy vlci napadnou člověka, protože před ním nemají žádný přirozený respekt. V ústavní stížnosti se rovněž uvádí, že stát řeší jen důsledky – náhrady, které však neodpovídají škodám (ani těm emotivním). Jak uvádí zastupující advokátka, je to podobné, jako by se rezignovalo na protipožární prevenci, a hradily se jen škody až potom, co majetek shoří. Stížnost mimo jiné ukazuje na Švédsko a Norsko, kde řeší stejný problém, a kde právě od ledna a února 2018 již probíhá legálně odstřel dvou třetin vlků, kteří dané lokality ohrožují.

Spor zastupuje advokátka Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová, která se specializuje na veřejné právo. Podání dané žaloby pojala jako profesní výzvu.

„Musím říct, že bezvýchodná situace chovatelů mne velmi zasáhla. Stačí se podívat na fotografie roztrhaných ovcí, třeba i čekající mladé. Je to týrání zvířat v přímém přenosu. Vím, že věc je svým obsahem nestandardní, ale nebojím se originálních přístupů, takže jsem to pojala jako profesní výzvu. Úspěchem bylo už prosadit, že to k soudům patří, a uvidíme, jak se k věci postaví Ústavní soud.

Chápu, že uložit státu, aby přijal změnu zákona, je odvážná myšlenka, ale nikoli nemožná. I stát musí škodám přiměřeně předcházet. A je-li k tomu potřeba zákon, musí ho přijmout. Navíc – chráníme vlka, a necháme týrat ovce? A co ohrožení lidé dané oblasti?“

K podstatě sporu advokátka uvádí.

„Budou se střetávat dva pohledy – zda lze státu přikázat přijmout zákon, je-li to třeba k předcházení škodám a dalším nebezpečím, a ten, že nelze zákonodárcům přijetí zákona nařizovat. Pro člověka pohybujícího se ve veřejném právu je tento spor proto hodně zajímavý. A pak, zde i prohra může být výhrou – tím, že publicita sporu otevře vážný problém, který zatím nikdo, včetně státu, nevnímá“.

Ústavní stížnost bude podána 30. listopadu 2020.

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová

www.hamplova.cz

Tisková zpráva