Vlci decimují stáda ovcí na Jablunkovsku, strach z nich mají i lidé

  • 18. července 2022
  • 2 minuty čtení
  • 265
Zatímco ekologové jásají nad tím, že se v Beskydech začalo dařit vlkům vyvádět nová mláďata, bačové na Jablunkovsku pláčí nad zabitými ovcemi. Vlci se přitom nebojí pro kořist přijít až do vesnice a obyvatelé mají strach, že šelmy napadnou i lidi.

Opravdové zoufalství. Jinak se pocity chovatelů ovcí z obcí mezi Jablunkovem a Bukovce popsat nedají. Přesto, že se svá stáda snaží chránit, vlci jsou stále otrlejší a pro ovce si do ohrad chodí jako pro snadnou kořist.

Jiří Pivec, chovatel ovcí: “Já doufám, že se s tím teda něco udělá, protože takhle je to opravdu nemyslitelné. To už není běžné normální chování vlka, který je schopný prostě překonat tohle… Tady byla hlavní skupina ovcí, hlavní stádo. Pod ním byli rozprostřeni do vějíře psi a dole v rohu úplně u lesa byla skupina těch hlavně mrtvých, těžce zraněných, které si vlci prostě oddělili.”

Většímu masakru zabránili tři salašničtí psi, kteří ochránili většinu stáda. Vlci se proto spokojili jen s ovcemi, které jim nestačily utéct.

Roman Cieslar, místopředseda Svazu chovatelů ovcí a koz pro ČR: “Ovce, které byly nějakým způsobem zraněné nebo zabité, byly pravděpodobně ty, co se nepřipojily do toho stáda a volně pobíhaly v dolní části pastviny. Některé se zachytily do elektrické sítě, kde si zlomily vaz, některé byly v letu pokousané a pět kusů bylo na místě zabito.”

Chovatelé i obyvatelé obcí mají strach, že vlci by mohli zaútočit i na lidi a žádají odstřel vůdce smečky.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Na mou otázku, jestli se mají lidé bát chodit do lesa na borůvky, na houby a další, tak jsem chtěl vyvolat reakci od členů ochrany přírody, jestli jsou vlci nebezpečí nebo ne, tak nikdo není schopen říct, že ten vlk není nám neublíží. Takže věřím, že má nějakou plachost, ale stoprocentně to neřekne nikdo.”

Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní MSK pro životní prostředí: “Podle hnutí Duha je to vlk karpatský, který patří mezi ty nejvíce chráněné, takže odstřel povolit je velmi problematické. Pokud by se zjistilo, že ten jedinec je opravdu kříženec nebo nějakým způsobem má narušené chování, tak v tom případě můžeme povolit odstřel, ale je to za velmi specifických podmínek.”

Bačům z Jablunkovska tak nezbývá, než svá stáda chránit ještě pečlivěji a doufat, že útoky vlků ustanou.

https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000032443/vlci-decimuji-stada-ovci-na-jablunkovsku-strach-z-nich-maji-i-lide