Ochranáři prolomili ochranu vlků. Na řadě jsou nyní regiony

  • 8. ledna 2024
  • 2 minuty čtení
  • 370
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR vydala vyhlášku, která povoluje výjimku ze základních podmínek ochrany vlka obecného. Týká se však jen území ČR, které agentura spravuje.

„Je to v podstatě část přípravy na situaci, kdy by se objevili vlci s problematickým chováním a bylo by potřeba rychle reagovat. Tento postup je definován pohotovostním plánem, který schválila ministerstva životního prostředí a zemědělství,“ vysvětlila mluvčí agentury Karolína Šůlová.

Potvrdila tak, že vyhláška byla vydána pro území všech chráněných oblastí. „Následovat by mělo rozhodnutí podle zákona o myslivosti, to se však zatím nestalo,“ doplnila.

Šůlová upozornila, že vždy půjde o způsob řešení konkrétních jedinců vlka, kteří vykazují atypické chování, odchýlené od přirozených vzorců volně žijících vlků, ve vztahu k lidem nebo hospodářským zvířatům.

„Nejde o paušální povolení lovu vlka,“ ujistila a dodala, že o konkrétních opatření budou rozhodovat pohotovostní štáby. Ty vznikají v jednotlivých regionech, ten premiérový vznikl v polovině listopadu na severu Moravy a ve Slezsku.

„Prvním krokem vždy bude vyhodnocení aktuální situace, interpretace dat z monitoringu vlků v oblasti, analýza příčin jejich chování, například vyhodnocení zabezpečení stád, srovnání dat z genetických vzorků sebraných při útocích vlků na hospodářská zvířata,“ popsala Šůlová.

„Případně půjde o interpretaci odchytu problematického jedince a telemetrické sledování jeho pohybu. Odstranění problematických vlků z přírody bude vždy až poslední možností,“ dodala.

Nestandardní chování je podle ní takové, že vlk ztrácí plachost před lidmi, dovolí jim, aby se k němu přiblížili, opakovaně chodí ve dne do zastavěných částí či opakovaně napadá zabezpečená hospodářská zvířata.

V Moravskoslezském kraji vlci ročně napadnou a usmrtí desítky hospodářských zvířat, hlavně ovcí. Za rok 2021 eviduje krajský úřad 31 žádostí, předloni to bylo 71 žádostí a loni 56 žádostí o náhradu škody. Valná většina útoků se však odehrála mimo chráněná území.

Pro ně nyní musí stejnou vyhlášku vydat kraj. Podle jeho mluvčí Nikoly Birklenové už chystá hejtmanství toto opatření pro Jablunkovsko a Třinecko.

„Následující rozhodnutí podle zákona o myslivosti budou vydávat obecní úřady obcí s rozšířenou působností,“ osvětlila.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ochranari-prolomili-ochranu-vlku-na-rade-jsou-nyni-regiony-40456501

přílohou je znění vyhlášky AOPK

Vyhláška AOPK