Obce na Broumovsku požádaly o odstranění problémových vlků.

  • 15. listopadu 2020
  • 2 minuty čtení
  • 492
Tři obce na Broumovsku proto letos poprvé v historii požádaly o možnost odstranit jedince vlka obecného nebo jemu podobného křížence z přírody, který se projevuje nestandardním chováním. Za posledních 10 dnů vlci útočili šestkrát.

Šest útoků na ovce a telata za poslední dva týdny zaznamenali chovatelé ovcí na Broumovsku. V regionu to mezi majiteli stád opět vyvolalo velkou nevoli k predátorovi, který se do tamní přírody natrvalo vrátil před několika lety. Situace došla tak daleko, že tamní obce podaly na správu CHKO Broumovsko žádost na umožnění odstřelu chráněné šelmy.

„V tuto chvíli mám na stole tři žádosti. Doposud jsme takovouto žádost neřešili,“ potvrdila vedoucí správy Hana Heinzelová. O které obce jde, uvést nemohla, stejně tak nemohla předjímat rozhodnutí správy.

chko.png

Útoky vlků na stáda se na Broumovsku stupňují vždy na podzim. Poslední vlčí útok odneslo minimálně osm ovcí chovatele Jana Šefce z Lachova, dalších až 15 zraněných jehňat musel utratit. Pro jeho několikatisícové stádo to sice není příliš velká škoda, ale poslední útok přinesl nepříjemnou zkušenost jeho kolegovi, který zvířata v noci hlídal. I přestože podle vedení CHKO i jeho farma patří k těm s dobrým zabezpečením.

Na pomoc jim přišli i někteří politici. „Opakované útoky na hospodářská zvířata již nejsou ojedinělá či náhodná. Nechci, aby pastevectví na Broumovsku zaniklo a Broumovsko se postupně stalo skanzenem, kde lidé nebudou moci aktivně žít a chovat svá hospodářská zvířata,“ postavil se na jejich stranu končící hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

Podle Hany Heinzelové však situace není tak dramatická.

„Na podzim máme vždy více výjezdů, protože smečku začínají opouštět loňská vlčata, která se začínají živit sama a nejsou ještě tak zkušenými a efektivními lovci jako dospělí,“ vysvětluje vedoucí správy CHKO jeden z důvodů, proč vlci na podzim zkoušejí více štěstí v ohradách s hospodářskými zvířaty.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/obce-na-broumovsku-pozadaly-o-odstrel-vlku-na-podzim-pribyvaji-utoky-126169?fbclid=IwAR1EU1zfbaV4qi3FtW_uI947-XCBshhNFFq9TveaitAiMk_YUaG2uaCu2x4