Noci s nepřítelem

  • 31. října 2020
  • 3 minuty čtení
  • 935
Převzato ze Seznam Zprávy 31.10.2020

Noci s nepřítelem. Jak farmář chrání své stádo před vlky

VOJTĚCH VEŠKRNA, MICHAELA RAMBOUSKOVÁ

Elektrické ohradníky mají vlky naučit, že „ovce bolí“. Některé prostředky ovšem nezabírají. Třeba dělbuchy a světlice ne vždy predátory odradí.

Farma manželů Menčíkových v Šonově na Broumovsku patří mezi největší české producenty ovčího mléka a mléčných výrobků. V posledních letech je však těžce zkoušená vlčími útoky.

Rodina se stará o pět stád mléčných ovcí. Loni jim vlci nepřímo vybili víc než třetinu všech ovcí.

První ovčín, který chovatelé před 17 lety postavili, nyní prochází rekonstrukcí. Kvůli útokům vlků manželé část ovcí nechávají pod střechou.

V Šonově zpracují denně až 500 litrů mléka, ze kterého vyrábí sýry či jogurty v biokvalitě. Vlčí útoky jim loni snížily objem zpracovaného mléka o víc jak polovinu.

Farmu manželé budují přes 20 let.

Po loňských útocích připravují projekt na lepší ohrady, které by měly pomoct vlky zadržet. Administrativní zátěž je však podle Vladimíra Menčíka obrovská a trvá řadu měsíců.

Součástí ochrany stád před vlky je i pravidelné projíždění pastvin, Vladimír Menčík je projíždí třikrát za noc.

Dobře udělaný elektrický ohradník je podle správců CHKO proti vlkům účinný. Zvíře si tak uvědomí, že ovce ho „bolí“.

Pastevectví má na Broumovsku tradici. Někteří lidé se obávají, že kvůli vlkům by mohlo do budoucna zaniknout, protože chovatelé už nebudou mít sílu ovce před predátory bránit.

Vladimír Menčík od jara do podzimu tráví noci na pastvině ve starém karavanu. Vlci na ovce totiž útočí především v noci.

Sehnat pastevce, který by ovce hlídal tak, jak je tomu třeba na Kavkaze, je podle něj takřka nemožné. Nevděčnou práci v Česku skoro nikdo dělat nechce. Ovce si proto hlídá sám.

Jeden ze sousedních chovatelů pastýře na pomoc sehnal. Po zážitku, kdy se snažil útočící vlky od ovcí zahnat světlicemi a dělbuchy, ale predátoři se k němu přibližovali, však chce skončit.

Jediné místo, kde jsou ovce před vlkem v bezpečí, je uzavřený ovčín.

Vladimír Menčík chová ovce na Broumovsku přes 20 let.

Část ovcí má pod střechou. Farma má pět velkých stád s dojnicemi, mladými ovcemi či berany. Všechna stáda od sebe musí být oddělena.

Loni po třech útocích vlků museli začít dojné stádo budovat téměř od nuly. Stát jim sice dal rekordní náhradu 800 tisíc korun, na pořízení stejně kvalitního stáda jako měli předtím, to však podle Vladimíra Menčíka nestačilo.

Stádo budovali 20 let tak, že se jim podařilo dosáhnout produkce až 3 litrů na ovci. Vypiplané ovce jim však vlci roztrhali nebo uhnali, takže musely být utraceny.

V posledních letech k ovcím přidali i krávy. Asi 25 kusů skotského náhorního skotu chovají na maso. Toto plemeno tolik neničí půdu, říká dcera manželů Menčíkových Mája.

Kromě elektrických plotů pomáhají ovce chránit i pastevečtí psi. Menčíkovi chovají čtyři kangaly. Jen krmení je stojí kolem 12 tisíc korun za měsíc. Proti několikahlavé smečce vlků by však podle Vladimíra Menčíka neměli šanci ani oni.

Kromě výrobků z ovčího mléka vyrábí farma i z toho kravského. Na dospělou krávu si vlci většinou netroufnou, správci CHKO evidují spíš stržená telata.

Dva koně, kteří se na farmě narodili, má dcera majitelů farmy jako volnočasový koníček. Kobylu se snaží cvičit na pomoc s naháněním zvířat.

Broumovsko je atraktivní i pro turisty.

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Menčíkovi mají dvě dojná stáda, každé dojí půl roku.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/noci-s-nepritelem-jak-farmas-chrani-sve-stado-pred-vlky-126402?fbclid=IwAR0jjTgxmbVB-g62LzndW7QjM3mX9aAzbjkatZ0Y8-78cTpjIeEXIgwN8BM