Napadení loveckého psa na Šumavě

  • 9. prosince 2021
  • 2 minuty čtení
  • 619
Správa národního parku Šumava zveřejnila informaci o napadení loveckého psa při naháňce na divoká prasata u Horní Plané

Vlk tu měl napadnout a usmrtit loveckého psa, na místě mělo být celkem 5 vlků.

„Nemáme detailní zdokumentované informace. Víme, že se v tomto území vlci mohou pohybovat, z našich dat ale nevyplývá, kolik přesně. Z dostupných informací se zdá, že vlci byli pravděpodobně vyrušeni psem puštěným na volno v rámci naháňky a následně došlo k zápasu. Podobné riziko s fatálními zraněními hrozí, když čas od času dojde ke střetu psa s prasetem divokým. U loveckých psů, kteří pomáhají vykonávat právo myslivosti, nelze přímo těmto střetům zabránit,“ konstatuje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Škodu vlkem na loveckém psu v současné době není možné ze zákona č. 115/2000 Sb. o náhradách škod vybranými zvláště chráněnými druhy uplatnit. V aktuálně připravované novele tohoto zákona AOPK ČR navrhuje, aby byly propláceny i případné škody na napadených psech pracovních plemen i psech ze zájmových chovů.

https://www.navratvlku.cz/aktuality/komentar-ke-stretu-loveckeho-psa-pri-nahace-u-nove-pece-horni-plana-s-vlkem

Smečka vlků u Šumavy napadla fenku, ta neměla šanci. Byla členem rodiny, truchlí myslivec

Fence jagdteriéra se stala osudnou naháňka na divočáky, její majitel neměl šanci ji před vlky uchránit.

Drama se odehrálo v pondělí v blízkosti kopce Šešovec u Nové Pece na Lipensku. Při naháňce tu vlk usmrtil loveckého psa. Tu myslivci pořádali na Novopecku, v lesích, které těsně přiléhají k Národnímu parku Šumava.

Byl to člen rodiny, posteskl si majitel psa nad svojí fenkou Kory. Osudné ráno s ní vyrazil na divočáky, zpátky domů se už ale vracel myslivec sám. Fena malého plemene neměla proti vlkům šanci. Podle svědků se jednalo o sedmičlennou smečku. Jeden z nich jagdteriérku napadl a okamžitě usmrtil.

Situaci přihlížel jak vlastník psa, tak několik dalších myslivců. „Ti vlci byli od člověka vzdáleni přibližně dvě stě metrů a neměli nějakou tendenci se vzdalovat,“ popisuje Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

https://cnn.iprima.cz/smecka-vlku-pri-honu-na-divocaky-napadla-fenku-teriera-majitel-nemel-sanci-ji-zachranit-53007