Na Broumovsku opět útočila 11.10.2020 smečka vlků

  • 15. října 2020
  • 2 minuty čtení
  • 328
V neděli 11. října 2020 na Broumovsku vlci chovateli Danielovi Škodovi z Heřmánkovic zadávali osm ovcí a dva chovné berany.

V neděli 11. října 2020 na Broumovsku opět útočila smečka vlků, která překonala bezpečnostní oplocení kolem ohrady. Tentokrát chovateli Danielovi Škodovi z Heřmánkovic zadávali osm ovcí a dva chovné berany. Další zvířata jsou zraněná. Podle chovatelů jde o jeden z nejdrastičtějších útoků, co kdy zažili.

„Když jsem ráno přišel do pastevního areálu, viděl jsem obraz naprosté zkázy. Roztrhané ovce na kusy, některé dokonce po útoku s obrovskými zraněními ještě žily. Tolik mrtvých zvířat byla opravdu hrozná podívaná,“ řekl chovatel Daniel Škoda. Po detailnější obhlídce zjistil, že má poraněné krávy ve vedlejším areálu. Několik ovcí a telat dokonce zmizelo úplně. Podle prvotních odhadů půjdou škody do několika desítek tisíc korun.

Vlčí smečka poranila i další zvířata, ke kterým se musela dostat přes ostnatý drát a elektrické oplocení. Skot i ovce byly v pastevních areálech. Podle pastevců se situace na Broumovsku zhoršuje každým dnem.

„Opětovně se ukazuje, že statní ochrana přírody v problematice vlků dlouhodobě selhává a neumí tuto problematiku aktivně řešit. Obávám se, že pokud stát konečně nestanoví jasná pravidla soužití s vlky, budou pastevci krachovat a opouštět krajinu,“ řekl Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu, který dlouhodobě problematiku vlků sleduje.

Chovatelé na Broumovsku jsou vlky zasaženi nejvíc ze všech regionů v České republice. Řada z nich proto volá po změně legislativy, aby se mohli proti vlkům bránit. „Současná situace je pro pastevce velmi obtížná a v zájmu nás všech musí být to, aby Broumovsko nebylo jen turistickým skanzenem, ale dobrým místem pro život," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD).

https://hradecka.drbna.cz/zpravy/7606-na-broumovsku-opet-utocila-smecka-vlku-chovateli-usmrtila-deset-kusu-zvirat-byla-to-jatka-rika.html?fbclid=IwAR06_7RP7gwM30n16huzkECBlL6_IAdlxc71SGuGtKfLXAN9X0F_pZdzM_c