Mrtvá vlčice - auto nebo broky?

  • 10. prosince 2020
  • 3 minuty čtení
  • 323

V časopisu Myslivost č. 12/2020 je článek o nalezené mrtvé vlčici 8.listopadu u obce Vrchovany nedaleko Doks. Myslivecký hospodář tamní honitby Petr Slaba popisuje nález mrtvé vlčice na místě, v lesním úseku, kde je od předloňska opravená silnice a mnozí řidiči si ji pletou se závodním okruhem. Vlka nejspíše v ranních či nočních hodinách srazilo auto. K nálezu se dostavili jednatel a předseda mysliveckého spolku, zástupci CHKO, pracovníci krajského úřadu a Policie ČR. Vše se vyfotografovalo a zadokumentovalo do protokolu policie. Vlčice s největší pravděpodobností utrpěla fatální náraz na levou stranu lebky a levý přední běh, nikde nebyl žádný náznak střely či jiného zranění. Po podepsání protokolu se vlk odvezl do mrazáku, než si ho pracovníci AOPK vyzvedli k výzkumu.

Jestě než vlčici předali, uložil ji myslivecký hospodář Petr Slaba na smrkové chvojí, pohladil ji po hlavě a chvíli nad ní postál, aby odešla z lesa s úctou a důstojně.

Úplně jiný příběh, který je potřeba využít v propagaci vlků před naší veřejností, podává Agentura ochrany přírody a krajiny. Je potřeba vzbudit ve veřejnosti soucit s chudákem vlkem, který je neustále pronásledován myslivci a chovateli ovcí.

Mluvčí AOPK Karolína Šůlová následně informovala média, že mrtvou vlčici nalezenou počátkem listopadu na silnici u Dubé na Českolipsku někdo zastřelil. "Agentura ochrany přírody a krajiny ČR se obrátí na policii, úmyslné usmrcení chráněného živočicha je totiž trestným činem," informovala mluvčí agentury Karolína Šůlová. Podle ní jde už o druhý zdokumentovaný případ nelegálního střílení vlků v Česku. „Vlků v České republice žije pouhých několik desítek a fakt, že někdo takto vzácná zvířata střílí, je opravdu ostudný" doplnil ředitel agentury František Pelc. Vlčice, která byla 8. listopadu nalezena v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, má prý v oblasti hlavy a temene zbytky střely. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.

Myslivci, kteří mrtvou vlčici na Českolipsku počátkem listopadu ohledávali, však informacím o zastřelení nevěří. Honitbu, kde k nálezu došlo, má v nájmu Petr Slaba. Podle něj jde o odporný případ, jak vrhnout na myslivce špatné světlo a vzbudit vůči nim nenávist veřejnosti.

„Byli jsme na místě čtyři. Vlčici jsme kompletně ohledávali, rozhodně na těle neměla vstřel ani výstřel. Myslivec by to poznal. Ono kdyby někdo vypálil z kulovnice na vlka, tak tam bude na těle nejméně pěticentimetrová díra ven. Tuto vlčici rozhodně nikdo nezastřelil, jsem si tím jistý na sto procent,“ tvrdí Slaba.

Podle něj se ochránci přírody chtějí pouze zviditelnit a neváhají proto lhát. „Je mi z toho špatně. Jsou to kecy. Chtějí se jen zviditelnit, asi je štve, že toho vlka nenašli sami první,“ dodává myslivec.

Zdroj: https://www.idnes.cz/liberec/zpravy/ceskolipsko-vlcice-vlk-zastrelil-policie-pytlak.A201126_160628_liberec-zpravy_jape

https://liberecka.drbna.cz/z-kraje/ceskolipsko/24690-mrtvou-vlcici-nekdo-zastrelil-pripad-bude-resit-policie.html

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vlcice-ktera-byla-nedavno-nalezena-mrtva-u-silnice-ma-v-tele-zbytky-strely