Mezi domy v Raspenavě pobíhal vlk

  • 9. března 2021
  • 2 minuty čtení
  • 484
Další střípek do mozaiky důkazů, že naše krajina není vhodná pro vlky. Je zajímavé, že vlk nevyužil pro svůj přesun nedaleké Jizerské hory, kde se může vyhnout blízkosti lidí.

V pátek 5.2.2021 mladá maminka Ivana Pavlíková zahlédla z okna svého rodinného domu v Raspenavě na Liberecku zvíře, které vypadalo jako vlk.

„Nebyla jsem si jistá. A když zvíře proběhlo kolem našeho domu, tak jsem si řekla, že ho z druhého okna natočím, abych to mohla poslat rodině a zeptat se jich, jestli špatně koukám, nebo opravdu vidím vlka,“ popsala Právu Pavlíková.

Záběry, které natočila, se dostaly i k rukám ochránců přírody z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK), kteří na místo vyjeli a podle zanechaných stop pak potvrdili, že se skutečně jednalo o vlka.

Podle AOPK vlk na videu nevykazoval žádné známky nestandardního chování a fakt, že pobíhal v zástavbě rodinných domů, se dá podle ochránců přírody vysvětlit. „Všechno ukazuje na to, že se jednalo o zvíře, které se snažilo přejít hustě zastavěné údolí řeky Smědé. “ uvedla mluvčí AOPK Karolína Šůlová.

Ještě před několika roky nám odborníci na vlky říkali, že vlk je mimořádně plaché zvíře a pozorovat ho v přírodě je malý zázrak, protože se bojí lidí. Koordinátorka tzv. Vlčích hlídek si v médiích stěžovala, že za několik let ještě živého vlka neviděla. Asi hledala příležitost vidět vlka na špatném místě.


Dnes je podobná situace podle AOPK normální protože .... „Naše krajina je přeťatá hustou sítí silnic, dálnic a staveb, takže vlk mnohdy ani nemá jinou možnost při překonávání těchto bariér než se vydat blíže k lidským obydlím." ,,...

Opravdu je to normální?

Proč si vlci musí v nejprůmyslovějším státě kontinentální Evropy hledat vhodné místo pro založení další smečky?

Více na :

https://www.novinky.cz/domaci/clanek/mezi-domy-v-raspenave-pobihal-vlk-40353411