Další útok na Broumovsku

  • 13. září 2021
  • 2 minuty čtení
  • 553
Stádo mléčných ovcí v Šonově nedaleko Broumova se dnes stalo opětovně cílem útoku vlčí smečky.

Majitelé stáda mléčných ovcí v Šonově musí opakovaně čelit útokům vlků. Dnešní ráno odhalilo dalších pět mrtvých ovcí, pokousanou krávu a protržené ohrady. Mrtvé ovce byly z velké části vlky sežrané. Proto se dá usuzovat na útok větší smečky vlků.

To, co na fotkách není vidět, je stres chovatelů, jejich smutek, hněv, zoufalství, nepříjemné jednání s pracovníky, kteří útok prošetřují, spousta papírování a řešení náhrady škody na krajském úřadě.

Docházejí jim síly, finance i trpělivost. Rozlehlé pastviny ovčí farmy manželů Menčíkových se v noci na pondělí 13.9.2021 opět staly cílem vlčího útoku.

Vladimír Menčík při pohledu na ohlodaný kadáver dodává:

„Během poslední doby to je když ne každý týden, tak co čtrnáct dní. Za poslední měsíc a půl jsme přišli o více než 40 ovcí," říká při pohledu na jednu z pěti ovcí, kterou vlci zardousili před několika hodinami.

Za letošní rok eviduje Správa CHKO Broumovsko už 45 útoků vlka na hospodářská zvířata. Jejich opravdový počet ale bude určitě vyšší, protože ne každý chovatel ztrátu ohlásí.


Zkušenosti z Evropy jasně ukazují, že se vlci rychle učí a překonávají stále důkladnější zabezpečení.

To je ta divočina, kterou prosazují někteří aktivisté z ochrany přírody?

Je to otázka pro nás všechny. Ponechat v krajině silně expandující druh šelmy bez jakékoli regulace?

Mají pravdu ochranáři a aktivisté, jejichž představy a nadšení mnohdy hraničí s fanatismem?

Nebo zemědělci, myslivci a obyvatelé postižených lokalit, kteří se musí s následky těchto rozhodnutí potýkat?

https://nachodsky.denik.cz/zpravy_region/obrazem-dalsi-vlci-hody-na-pastvine-chovatele-v-sonove-prisli-o-desitky-ovci-202.html