Buď ovce, nebo vlci říká Zemědělec roku

  • 31. srpna 2022
  • 2 minuty čtení
  • 323
Pavel Mach chová ovce plemene rommey na Frýdlantsku od devadesátých let minulého století. V loňském roce získal titul Zemědělec roku Libereckého kraje.

Podle pana Macha chov ovcí v posledních letech zažívá snižování stavu a i mnozí významní chovatelé přecházejí na skot, který je méně náročný a ekonomicky zajímavější než chov ovcí.

K hlavním příčinám patří značná pracnost, kterou chov ovcí vyžaduje. K ostatním problémům se posledních šest let přidaly potíže s vlky.

"Od počátku hospodaření jsem od Libereckého kraje dostal zhruba čtyři sta tisíc korun jako kompenzace za škody způsobené vlky. Úvahy příznivců vlků, že vlk bude snižovat současné vysoké stavy spárkaté zvěře, jsou liché, pro vlky je totiž samozřejmě snažší likvidovat ovce. I ve Francii nebo Španělsku, kde také vrátili vlka do přírody, dnes už vědí, že buď budou v krajině vlci, nebo ovce," podotýká Mach.

I když jsou na zabezpečení stád proti vlkům vypsány dotační tituly, je podle Macha pro chovatele zněčně riskantní se do takových investic pustit.

Problematické mimo jiné je, že pozemky nemají jediného majitele a je těžké zavázat se k udržitelnosti.

Podle jeho slov je "zezelenání" společné zemědělské politiky Evropské unie spíše cesta do pekel, než aby prospěla evropskému zemědělství. "Jen se hrozím toho, aby u nás podobně jako v Nizozemsku nezačala ve jménu ochrany životního prostředí masívní likvidace chovů přežvýkavců. Jde o ideologii vkládnoucí menšiny a bohužel většina, která má možná poněkud jiný názor, k tomu zatím mlčí," uzavírá Pavel Mach.

http://Zdroj: Zemědělec 35/2022, str. 9