Útoky na pasoucí se zvířata nadále exponenciálně rostou.
Německý zemědělský svaz (DBV) vyhodnotil nejnovější údaje Federálního dokumentačního a poradenského střediska pro vlky (DBBW) jako výstražný signál.
„Počet pasoucích se zvířat zabitých a zraněných při vlčích útocích se dramaticky a exponenciálně zvyšuje, v roce 2019 opět o 40 procent,“ říká Bernhard Krüsken, generální tajemník DBV. "Je nepřijatelné, aby tento předvídatelný vývoj byl přijímán s pokrčením ramen ze strany ochrany přírody." Taktika zlehčování škod je nezodpovědná. Nyní musíme konečně začít s vážnou regulací populace vlků, “řekl Krüsken.
Podle údajů DBBW bylo v roce 2019 při 887 vlčích útocích zraněno nebo zabito 2894 hospodářských zvířat - včetně více než 2500 ovcí a koz, ale také skotu a koní. „Nekontrolované šíření vlků v Německu je pro pastvu zvířat v postižených oblastech zničující,“ varuje Krüsken. Na rozdíl od toho, co tvrdí ochrana přírody, v Německu exponenciálně roste nejen populace vlků, ale také počet vlčích útoků u ovcí, koz, skotu, koní a oborových chovů zvěře. Z toho plynoucí problémy s údržbou pastvin.
Pochybná formulace „pastva ve vlčích oblastech“ jazyka DBBW zakrývá skutečnost, že vlk se v Německu šíří v hustě obydlené kulturní krajině, kterou využívají lidé a pasoucí se zvířata. Je velmi urážlivé, že zpráva o útocích vlků DBBW se snaží přesunout odpovědnost za útoky vlků na chovatele pasoucích se zvířat tím, že popisuje jejich úsilí v oblasti ochrany přírody a svých stád jako nedostatečné. "Zde se zaměňuje příčina a následek." V praxi vidíme závod mezi vynalézavostí vlků a ochrannými opatřeními. Pravidelně jsou překonávány ploty, které ochrana přírody klasifikuje jako „odolné vůči vlkům“, “říká Krüsken. Samotná opatření na ochranu stád nemohou vyřešit odvěký konflikt mezi přirozeným chováním vlků a ochranou pasoucích se zvířat: „Regulace populace vlků je zásadní požadavek“.