Itálie. Pastevec Moreno Casagranda kritizuje přístup k šelmám

  • 15. října 2020
  • 2 minuty čtení
  • 561

Moreno Casagranda je mladý pastevec, vyrábí sýry a podniká v agroturistice. Žije v regionu: Trentino Alto Adige (provincie Trento) v obci Bedollo. Tradiční rodinná horská farma pod jeho vedením dosáhla vynikajících výsledku. V malé mlékárně každé dva dny zpracovává průměrně 300 litrů mléka. Vyrábí 12 druhů vynikajících sýrů a jogurty.

Pravidla rodinného podniku jsou jasná: vyrábět méně, ale vysoce kvalitní výrobky. Naše zvířata se mohou volně pást po celý den, ve dne i v noci mají neomezený pohyb.

Vše ideálně vycházelo do příchodu vlků. Nejprve museli s otcem zavírat na noc stáda do stájí. Toto opatření nezabránilo útokům vlků. Přišli si pro svou daň přes den.

Moreno Casagranda nemá pro současnou provlčí politiku pochopení:

„Ve středu 8.července 2020 v Trentu demonstrovali aktivisté za práva zvířat proti zabíjení nebezpečných medvědů. Následující den jsme přišli po útoku vlků o ovce. My, kteří žijeme a pracujeme v horách, nemáme čas protestovat za naše práva. My, farmáři a chovatelé musíme zůstat na svých farmách a starat se o naše zvířata. Každý den! Ale to neznamená, že je současný stav kolem vlků v pořádku. Zdá se nám, že Fugatti (pozn.: prezident autonomní provincie Trentino ) nám chce pomoci, ale má svázané ruce. Stále se čeká, co rozhodne Řím. Naše ovce vyrábějí sýr, udržují pastviny a jsou lákadlem pro cestovní ruch. Turismus a environmentální výchova jsou provázány s našimi farmami. Řekněte mi, jaký cestovní ruch vytvoří medvědi a vlci, když tu nebudou ovce? Vidíme, že turisté už do určitých oblastí nechodí. Oni se prostě bojí. Zajímalo by mě, proč se tento problém velkých masožravců aktivně neřeší. Odstranění problému nám trvalo staletí a za dvacet let jsme se vrátili do minulosti. Bohužel dnes, když se dotknete mravence, označí vás za vraha. Pro politiky to není jednoduché rozhodování. My tady ale musíme s vlky žít a nikdo nám nepomůže. Medvědi a vlci ničí zemědělství a horskou turistiku v Trentinu. To nemůže nadále pokračovat.“

https://www.giornaletrentino.it/economia/la-passione-di-moreno-dalle-mucche-alla-tosella-1.1240361

https://www.ladige.it/news/cronaca/2020/07/10/lupo-fa-strage-pecore-malga-sass-uccisi-otto-30-esemplari-gregge-rabbia