Zkušenosti německého lesníka s vlky: vlci narušují rovnováhu v lese

  • 20. března 2024
  • 2 minuty čtení
  • 122
Vlk je zpět, také v oblasti Dübener Heide. Benedikt Sedlmayer zde působí jako lesník a myslivec.

Dübener Heide je zalesněná krajina na východě Saska-Anhaltska a severně od Saska, mezi Labe a Muldou.

Po zkušenostech s přítomností vlků a jejich vlivem na obnovu porostů, má obavy z rostoucího počtu vlků v této oblasti: „Jeleni a daňci v lese se bojí, tvoří stále větší skupiny a ničí zalesňované plochy,“ podotýká Sedlmayer.

Působí tedy přímo opačně, než si představují zastánci vlků.

„Na lov spárkaté zvěře musíte mít nyní více času“ , říká Benedikt Sedlmayer. „Kdo si myslí, že na jeleny, daňky nebo divočáky stačí pohodlně pár hodin počkat na vysokém posedu, pak stisknout spoušť a získat kořist, je na špatné cestě. Lov jako kdysi už nefunguje. Dnes kvůli vlkům před svou zbraň sotva něco dostanete."

„Zvěř tam je, ale už není skoro vidět,“ říká Sedlmayer. „Jelen a daňci se skrývají a nezanechávají stopy. Protože zvířata žijí v neustálé panice z vlků.“

„Jelen lesní nyní tvoří obrovské skupiny až 150 zvířat. Tato formace velké skupiny je jejich strategií vyhýbání se nepříteli,“ vysvětluje. „Pokud vycítí nebezpečí nebo jsou pronásledováni, celá skupina se rozběhne a nenechá se ničím zastavit – ani ploty. Vyděšení jeleni a daňci prorazí plot a zničí mladé rostlinky za ním – nebo se zachytí do pletiva a uhynou. Je to čím dál častější. A to způsobuje obrovské škody," říká Sedlmayer

Sedlmayer, žije se svou rodinou v Dübener Heide téměř dvě desetiletí. V lese se vyzná, vystudoval lesnictví a myslivost. Jeho revíry se rozkládají na ploše 2000 hektarů. Sedlmayer říká, že byl šťastný, dokud se neobjevili jeho noví sousedé: vlci.

https://www.mdr.de/nachrichten/sachsen-anhalt/dessau/anhalt/foerster-woelfe-wald-100.html