"Zaútočí vlci brzy na lidi?"

  • 25. ledna 2023
  • 3 minuty čtení
  • 359
Zklamaný a zahořklý: farmář Emanuel Corona by od kantonu očekával větší pomoc.

Počet zabitých hospodářských zvířat ve Švýcarsku roste. Navzdory opatřením na ochranu hospodářských zvířat se predátorům stále více daří chytit hospodářská zvířata a způsobit velké škody.

Christian Stauffer (62), výkonný ředitel nadace Kora, která se zabývá ekologií predátorů a managementem divoké zvěře, potvrzuje nárůst útoků na hospodářská zvířata. „Během několika let se populace vlků ve Švýcarsku masivně zvýšila. Zatímco v roce 2012 to byla jedna smečka, nyní je jich 20, »říká Stauffer. Podle Kora bylo v roce 2021 zabito 853 hospodářských zvířat – v roce 2022 se očekává více než 1000 mrtvol.

Odhadovaný počet vlků ve Švýcarsku je odpovídajícím způsobem vysoký. „Čistě matematicky to bude asi 200 vlků,“ odhaduje Arno Puorger (31). Ekolog divoké zvěře pracuje v Graubündenském úřadu pro lov a rybolov a je zodpovědný za velké šelmy. Rostoucí konflikty popisuje jako „nepochybně znepokojivé“.

75 procent stáda prohrálo s vlky

Z původních 97 ovcí mu a jeho parťákovi Marcu Frigomoscovi (69) zbyly jen dvě desítky zvířat.

Za pouhé dva měsíce přišli zemědělci o více než 75 procent stáda. Při čtvrtém útoku v Bosco Gurin vlci zaútočí na jedenáct oslů od Emanuela Corony. Zabijí také čtyři kozy. „Sežrali tříletého osla a vážně zranili mládě,“ pokračuje, „nesl jsem ho na ramenou dolů do údolí a odnesl k veterináři. Nevíme, jestli to přežije."

Mladý horský farmář si neví rady. "Nemohu kupovat nové stádo každý rok. Zvířata musí znát terén. Zvířata už do Alp nemohou. Znamenalo by to jejích jistou smrt – strašnou. Investoval jsem do nové malé sýrárny. Mám to prostě zavřít?"

Ochranná opatření jsou v této oblasti neúčinná. „Na svazích se stromy je těžké postavit vysoké ploty,“ říká Emanuel Corona. "Bosco Gurin je také oblíbená turistická oblast, není vhodná pro pastevecké psy na hlídání hospodářských zvířat." Mohli by napadnout chodce." Z reakce kantonu byl hluboce zklamán. „Moje utrpení tam nikoho nezajímá. Neinformují vás, nechrání vás,“ říká Corona.

Vlci nyní zabíjejí i krávy

"Majitelé zvířat jsou v neustálém stresu," říká Germano Mattei (70), spolupředseda Švýcarské asociace pro ochranu venkovských biotopů před velkými šelmami. "Za rok 2022 hlášeno jen v našem údolí 260 zabitých hospodářských zvířat, u kterých byla nalezena vlčí DNA. 73 dalších bylo již rozloženo a nejsou jednoznačně počítány jako vlčí oběti. Pro srovnání: v roce 2021 bylo "jen" 69 obětí . A vlci zabíjejí větší a větší zvířata.

"Odborníci" nám účelově lžou

S vlastními zvířaty to zažili chovatelé krav na mléko Fabio (54) a Giovanni Giglio (27) z údolí Blenio. Otec a syn mají v Olivone 140 krav. „První mládě bylo zabito na konci srpna,“ říká syn, „Desetiměsíční jalovice. Druhá oběť následovala v polovině října. Další bylo velké devítiměsíční tele. Náš soused také přišel o velké tele,“ pokračuje Giovanni Giglio.

Co zvláště trápí oba horské farmáře: „Při informačním večeru na téma vlci od "odborníků" zaznělo, že chovatelé mléka se nemají čeho bát, vlci nezabíjejí krávy,“ vzpomíná Fabio Giglio "a za pár týdnů jsme měli škody". Diví se nesmyslnému ujišťování ze strany ochránců vlků: „Také nám tvrdili, že vlci neublíží lidem. Podle vývoje situace u krav, budou vlci brzy také útočit na lidi?"

https://switzerlandtimes.ch/local/will-the-wolves-attack-humans-soon/