Zákaz reklamy na maso. Podle Zelených škodí klimatu.

  • 11. října 2022
  • 2 minuty čtení
  • 280
Nizozemské město Haarlem se stalo historicky prvním městem na světě, které zakáže reklamu na maso ve veřejném prostoru.

Stošedesátitisícové město zveřejnilo seznam škodlivých produktů, které přispívají ke klimatické krizi. Haarlem zakazuje veškerou reklamu na maso na veřejných prostranstvích s cílem odradit obyvatele od jeho konzumace. Rozhodnutí o zákazu přichází ve chvíli, kdy začíná kampaň výrobců masných produktů upozorňující na zdravotní a ekonomické výhody masa.

„Nejde nám o to, co si lidé pečou a vaří ve vlastní kuchyni. Pokud nadále chtějí jíst maso, tak je to jejich věc. Ale nemůžeme dále mluvit o klimatické krizi, a zároveň lidi nabádat k tomu, aby kupovali produkty, které jsou její součástí,“ prohlásila zástupkyně Haarlemu a předkladatelka návrhu Ziggy Klazesová ze strany Zelených.

V Haarlemu už dříve zakázali reklamu na fosilní produkty a výrobky, které znečišťují prostředí dusíkem. Zatímco v dalších holandských městech jako je Amsterdam, Haag nebo Leiden, panuje zákaz reklamy na létání nebo na automobily s benzinovým pohonem. „Maso je pro životní prostředí stejně škodlivé,“ dodává k tomu Klazesová.

Haarlem, který leží západně od Amsterdamu a má asi 160 000 obyvatel, uzákoní zákaz od roku 2024 poté, co bylo maso přidáno na seznam produktů, o nichž se předpokládá, že přispívají ke klimatické krizi.

Proti zákazu vystoupil šéf opozice Sander van den Raadt s tím, že rozhodnutí omezuje svobodu projevu. „Vedení města hlásá, že obyvatelé Haarlemu mohou být sami sebou a mít rádi, co chtějí. Když ale mají občané rádi maso, tak přijde jakási aktivistická brigáda s tím, že je to špatně,“ kritizuje Raadt opatření.

https://www.theguardian.com/world/2022/sep/06/haarlem-netherlands-bans-meat-adverts-public-spaces-climate-crisis