Za usmrcení medvědem vyplatí odškodné 1,5 milionu

  • 14. listopadu 2022
  • 2 minuty čtení
  • 330
Rodina Dušana Mydliara, kterého loni v létě usmrtil medvěd, dostane odškodnění ve výši 60 tisíc eur (1,5 milionu korun). Rozhodl o tom okresní soud v Ružomberku.

Medvěd zabil otce dvou dětí.

Jakmile jeden z místních obyvatel před rokem a půl našel mrtvého Dušana Mydliara, nebylo pochyb, že muž zemřel po útoku medvěda. Na místě byly čerstvé stopy mohutné šelmy, bezvládné tělo mělo na hlavě, krku, boku i nohou poranění, která odpovídala pokousání.

Rodině bylo původně přiznané odškodnění ve výši 22 700 eur (551 tisíc korun).

„Soud nyní přiznal vdově a dcerám náhradu nemajetkové újmy ve výši 60 tisíc eur. Z toho 30 tisíc pro vdovu a 15 tisíc pro každé dítě,“ řekl webu noviny.sk advokát rodiny Michal Brož. Peníze vyplatí slovenské ministerstvo životního prostředí.

Sedmapadesátiletého muže usmrtil medvěd v lese u obce Liptovská Lúžna a jednalo se o první dokázaný smrtelný útok medvěda na Slovensku za sto let. Mydliarovo bezvládné tělo našli jeho bratři, kteří se ho vydali hledat, když se nevrátil domů.

Později se potvrdilo, že muže napadl medvěd. „Dali bychom všechno za to, aby žil. Byl to dobrý člověk a velmi nám chybí. Žádné peníze nám ho nenahradí, vlastně o ně vůbec nejde. Ale stát by měl převzít zodpovědnost za chování zvířete, které chrání,“ řekla vdova pro web čas.sk.

https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-evropa-za-usmrceni-medvedem-vyplati-odskodne-15-milionu-40414505#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=7&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

https://cnn.iprima.cz/historicke-rozhodnuti-soudu-kvuli-medvedovi-selma-loni-na-slovensku-zabila-otce-deti-192934#dop_ab_variant=835741&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box