Vlk se přizpůsobí ochranným opatřením.

  • 11. října 2022
  • 2 minuty čtení
  • 278
Francouzský ministr zemědělství Marc Fesneau se v pátek 30.9.2022 sešel kvůli problémům s vlky s profesními zemědělskými organizacemi na jihu Francie. Chovatelé žádají přehodnocení Bernské úmluvy o statutu vlka.

Od začátku roku se v oblasti Alpes-de-Haute-Provence množily útoky vlků .

Více než 400 útoků si vyžádalo nejméně 1200 obětí, což je o 30 % více než v loňském roce.

Tváří v tvář tomuto nárůstu útoků vlků zoufalí chovatelé přijímají veškerá opatření k ochraně svých stád. Zemědělci jsou ochotni zkusit cokoliv, aby ochránili svá stáda.

„Dnes u nás zavádí ochranná opatření více než 95 % stád“, vysvětluje Olivier Pascal, farmář a viceprezident Agrokomory Alpes-de-Haute-Provence.

th (3).jpg

Problém je v tom, že tato opatření již nejsou tak účinná. „Každý chovatel něco zkouší, protože bohužel už patnáct nebo dvacet let se vlk neustále přizpůsobuje těmto překážkám“, vysvětluje Olivier Pascal.

Chovatelé tak případ od případu chrání svá stáda podle svých zkušeností: nechají poblíž auto, rozmístí po pastvinách trička nastříkané parfémem nebo dokonce lidské vlasy, aby to vypadalo, že tam je přítomnost lidí.

"Neustále čekáme se strachem na ráno, abychom našli další nemilé překvapení. Nestává se nám to denně, ale zažili jsme to už mnohokrát," stěžuje si Denis Esmieux, chovatel ovcí a krav v Dauphinu.

„Od ministra očekáváme, že povede kampaň na evropské úrovni, abychom vrátili Bernskou úmluvu zpět na stůl, jednoduše proto, abychom změnili její status a zajistili, aby se chovatelé mohli chránit proti útokům vlků,“ prohlásil Laurent Despieds, prezident společnosti FDSEA 04. "Není potřeba vymýtit vlka, ale rychle použít jednoduché, účinné a konkrétní prostředky, aby chovatelé mohli chránit svá stáda."

th (1).jpg

Ministr prohlásil, že příslušné orgány mohou povolit „odstřel , aby se „pokusilo zmírnit tlak, který na farmy vyvíjejí vlci.“

„Musíme vyvolat debatu, abychom se dohodli na postupu v případě, když přítomnost vlka, který začíná být přemnožený, vyvolává otázky samotné existence pastevectví,“ prohlašuje ministr zemědělství Marc Fesneau a vysvětluje, že přítomnost vlka dnes představuje hrozbu pro samotnou existenci farem. „Naprostá většina evropských zemí uznala, že populace vlků představuje hrozbu pro místní zemědělskou ekonomiku.“

th.jpg

https://www.bfmtv.com/bfm-dici/attaques-de-loup-les-eleveurs-des-alpes-de-haute-provence-demandent-des-mesures-concretes_AV-202209300680.html

https://www.bfmtv.com/bfm-dici/replay-emissions/bonjour-dici/alpes-de-haute-provence-laurent-depieds-president-de-la-fdsea-comptabilise-quasiment-120-attaques-de-loup_VN-202106070242.html

zemědělství Marc Fesneau ">