"Vlk je prostředek, jak dostat chovatele z krajiny a zabít pastevectví"

  • 8. července 2024
  • 4 minuty čtení
  • 70
Francouzský chovatel poukazuje na lži ze strany vlčích aktivistů. Od prvních útoků vlků na jeho stádo ve Vogézách v roce 2011 už Bruno Lecomte své kozy v noci nechává zavřené. Chovatel toto vnucené soužití s ​​dravcem, které ohrožuje pastevectví, odsuzuje.

Na strmých travnatých svazích Bresse vede Bruno Lecomte své stádo. Na konci slunečného odpoledne zavede chovatel kolem třiceti návštěvníků na pastviny, kde přes den trávily čas pastvou jeho kozy, pár metrů pod jeho kozí farmou.

Pět dní v týdnu otvírá chovatel dveře svého hospodářství turistům.

Za 2,50 € uvidí turisté ​​stádo 55 koz, chované venku na rozlehlých loukách. Návštěvníci mohou nakrmit zvířata díky hrnkům kukuřice, které jim připraví Bruno Lecomte, a poté, co budou kozy přivedeny zpět na farmu, vyzkoušet si dojení. Samozřejmostí je i ochutnávka sýrů a možnost nákupu, protože zpracování mléka a prodej sýrů probíhá výhradně na farmě.

Vlk, hrozba pro chov dobytka na pastvinách

Kromě dalšího příjmu, který představují, jsou tyto návštěvy kozí farmy příležitostí pro Bruna Lecomte, aby své hosty upozornil na velmi specifický problém. Když začne dojit, posadí návštěvníky na lavičky a vybaví se mikrofonem. Pohybem dálkového ovladače spustí film na ploché obrazovce s výhledem na dojící stroje. V pravém dolním rohu obrazovky poznáváme mladého Bruna Lecomta, který komentuje obrázky, na kterých je vložen. "Tento film jsem nahrál před více než 5 lety."

Provoz farmy, každodenní život koz, místní prostředí... Témata na sebe navazují, aniž by do toho zasahoval chovatel, zaneprázdněný finálními přípravami na dojení. Když se na obrazovce objeví téma vlka je to pro něj tak citlivé, že chovatele přinutí komentovat dění na obrazovce.

Bruno Lecomte pozastaví film a rozvine téma „vlk“.

„Jste pro volný chov? Jste pro kvalitní produkty? Jste pro biodiverzitu?

Na každou otázku kladná odpověď ze shromáždění.

„Vidíte, že všichni chceme to samé. Ale je tu jedno ale. A to ale je vlk!"

Shromáždění zůstává potichu. Bruno Lecomte to musí vysvětlit.

Kozy jsou chované kvůli vlkům spíše pod střechou než pod širým nebem. Pokud již nemohou jít ven, kvalita sýra trpí, pokud je strava koz omezena na seno. To jsou důsledky, které šlechtitel popsal, aby návštěvníci pochopili škodlivost vlků.

"Vzácní jsou ti, kteří po návštěvě odejdou s názorem ve prospěch vlka," říká chovatel , "ale stále se najdou. "

"Lidé si neuvědomují, že vlci jsou všude"

Aby Bruno Lecomte pokračoval ve své demonstraci, opouští televizi, otočí se o několik metrů a jde k jiné, menší obrazovce. Tam můžeme vidět mapu Evropy pokrytou modrými tečkami. Každá nálepka potvrzuje přítomnost predátora (vlk, medvěd nebo rys) a upřesňuje původ hlášení (prostý průchod nebo útok). Zdrojem každého z těchto vystoupení je článek v tisku nebo oficiální dokument, někdy doplněný fotografií. Tato evropská predační mapa byla vytvořena chovatelem v roce 2021 s pomocí několika přátel, včetně webmastera.

"Udělal jsem tuto mapu, protože lidé nevědí, kde je vlk. Někteří turisté přicházejí ze severu, z Belgie, ze západu a myslí si, že se jich to netýká. Nebylo nic lepšího než mapa, aby věděli, že vlk je všude,“ vysvětluje chovatel. Před predátorem je ušetřeno jen málo částí kontinentu.

Od prvních útoků v masivu Vogéz v roce 2011 Bruno Lecomte tušil, že se vlk stane každodenním problémem. Koupí si fotoaparát a vyráží do Alp, aby se setkal s chovateli ovcí, kteří už dvě desetiletí čelí predátorovi.

Protivyšetřování propagace vlků Bruna Lecomta

Všichni chovatelé popisují soužití, které je možné jen za cenu pravidelných útoků, předělávání způsobů ochrany a sžírajícího stresu pro chovatele, který nikdy neví, v jakém stavu své stádo najde. Bruno Lecomte publikuje tato první svědectví na kanálu YouTube. „Kdybych slova chovatelů jednoduše oznámil písemně, nemělo by to žádnou cenu a váhu,“ vysvětluje chovatel.

Ostřílený amatérský kameraman a dokumentarista pokračuje ve své dokumentační práci po celé Evropě, dokonce i na Balkáně a v Rumunsku. Poté, co Bruno Lecomte získal oficiální španělský vládní dokument, který popisuje přes 35 000 útoků v Asturii, z nichž polovina je jistě připisována vlkům, bere Bruno Lecomte své auto a fotoaparát a spěchá na setkání se starostou vesnice, ve které bylo zabito 800 koní. „Musíte všechno kontrolovat, všechno si zjišťovat, protože při sebemenší nepřesnosti na mě aktivisté útočí,“ vysvětluje chovatel.

Ví to o to lépe, že sám upozornil na nedokonalosti některých dokumentů propagujících vlky. Bruno Lecomte, aby demonstroval, co považuje za lži, provedl skutečná protivyšetřování, konfrontoval svědky, našel nafilmované chovatele ovcí a rozplétal velmi romantické příběhy o reintrodukci vlků. Natolik, že jedno z jeho protivyšetřování mu vyneslo čtyři žaloby, zejména za pomluvu.

Všechny čtyři soudy vyhrál chovatel Bruna Lecomta.

https://www.lefigaro.fr/story/le-loup-est-un-moyen-de-faire-degager-les-eleveurs-et-de-tuer-le-pastoralisme-20230918