Vlk dokázal vlézt do ovčína

  • 5. září 2022
  • 2 minuty čtení
  • 296
Svědectví Davida GIMENZE, chovatele ovcí a koz, dodavatele mléka pro legendární sýr Roquefort.

„Vlk je velmi chytrý, podařilo se mu vlézt do ovčína a vyšplhat na zemědělskou techniku, aby dosáhl na svou kořist. Skutečný masakr! Našel jsem svá zvířata naskládaná na sebe, paralyzovaná tím, čím si prošla. Přišel jsem právě včas, určitě by i ostatní ovce zemřely udušením.

PART_1652446163421.jpg

Požádal jsem stát o oplocení své farmy proti vlkům, ale stát platí za plot pouze do výše 25 000 EUR bez ohledu na výši odhadu. Plot zůstává na odpovědnosti a nákladech vlastníka. Odhad, který jsem pro svou ohradu provedl, činí 80 000 €! Navíc mám i kozy a těm se daří procházet ploty. Sám vlk se ohrady nebojí a ploty snadno překonává.

Udělal jsem také odhad na instalaci mříží na okna mého ovčína, ale s nárůstem železa jsou náklady astronomické! Pohybujeme se kolem 15 000 €. Také jsem uvažoval o uzavření jedné ze svých budov, která byla otevřená z obou stran, postavením zdi na jedné straně a umístěním brány na druhé straně. Ale ať už je ze dřeva nebo železa, stojí majlant...

Zastánci vlků navrhují nepraktické řešení, které není vhodné pro můj provoz. Doporučují 1 psa na 100 ovcí. Mám 600 ovcí a 200 koz, takže bych potřeboval alespoň 7 psů. Jsem mlékař pro sýr Roquefort, moje ovečky na pastvinách tráví kvůli vlkům už jen část roku, co budou psi v tomto období dělat? Za sebemenší problém s turisty je odpovědný farmář.

images (2).jpg

Některé ovečky již kvůli stresu neprodukují mléko. Svá zvířata musím zavírat a krmit pící na zimu a už nemám na další krmení a náklady na produkci mléka jsou kvůli vlkům přemrštěné. Odpoledne chodí ovce na pár hodin ven, zatímco předtím trávili celé dny venku. Je tu kvůli vlkům „nový“ způsob chovu... Kdybych to věděl, nezačal bych. 3 tragické útoky, které jsem prodělal za 1 rok, mě ničí.

Chvíli mi trvalo, než jsem se po posledním incidentu, který se dá označit za masakr, vzpamatoval. Pro chovatele je to psychicky těžké, protože svůj život věnujeme své farmě a dělá pro svá zvířata to nejlepší. Při pohledu na krvavou scénu se zabitými zvířaty se mi nevyhnutelně svírá hrdlo.

„Musíme být svědky mizení chovu zvířat a pasteveckých tradic ve prospěch nemožného „soužití“ mezi chovateli a vlky? Zachraňte pastevectví! Soužití s vlky není možné!“

https://www.coordinationrurale.fr/le-loup-dans-la-bergerie/