Vlci vyvolávají diskuse v Bruselu

  • 26. května 2023
  • 2 minuty čtení
  • 313

"Je důležité brát obavy lidí a konflikty vážně a vnímat je," řekla Carmen Preisingová, vedoucí kabinetu odpovědného komisaře pro životní prostředí Virginijuse Sinkevičiusa, ve středu 24.5.2023 večer v diskusi na téma "Výzvy chovu vlků v EU" v Bruselu.

Celou akci s podtitulem "Status ochrany vlků v EU: Potřebujeme přezkum?" inicioval rakouský Europoslanec Herbert Dorfmann (SVP).

Europoslanec Herbert Dorfmann (SVP).jpg

V zastoupení evropského regionu Tyrolsko-Jižní Tyrolsko-Trentino svým vystoupením nenechali jihotyrolský guvernér Arno Kompatscher a tyrolský guvernér Anton Mattle (ÖVP) žádné pochybnosti o výbušnosti problému.

"Lidé se dnes oprávněně bojí," řekl Kompatscher a poukázal na to, že v květnu v Jižním Tyrolsku mnoho rodičů odmítlo podepsat pro své děti povolení k účasti na tradičních školních výletech. Přispěl k tomu i případ běžce v Trentinu, kterého zabil medvěd.

Jihotyrolský guvernér Arno Kompatscher.jpg

"Probíhající diskuse je nebezpečná i z hlediska demokratické politiky, protože mnoho lidí má pochybnosti, proč se o problémech lidí na venkově rozhoduje ve městě. Negativní postoje k EU se tak znovu zvyšují."

Ostatně Směrnice o stanovištích je dnes již 30 let stará a podle odborníků je naléhavě nutné ji přizpůsobit současné realitě života.

Nejen turistika ohrožená vlky

Anton Mattle (ÖVP).jpg

"Strach z vlka jde dokonce tak daleko, že je vnímán jako nebezpečí pro turistiku, a pro všechny Tyrolany, ať už v údolích nebo ve městech. Tento scénář je přinejmenším obávaný, když se vlci a medvědi, usadí v Tyrolsku. Koneckonců, trávení volného času v našich místních rekreačních oblastech na horách a v lese je pro mnohé základní potřebou a základním kamenem naší vysoké kvality života. "Velké šelmy jsou nyní také masivním politickým problémem," říká tyrolský guvernér Anton Mattle. „Politici jsou vyzýváni, aby našli řešení. Potřebujeme řešení pro obyvatelstvo, pro zemědělce, ale také z hlediska zachování současné biologické rozmanitosti.“

https://tirol.orf.at/stories/3208898/

https://www.meinbezirk.at/tirol/c-politik/mattle-und-geisler-jetzt-ist-die-eu-am-zug_a6060291

https://science.apa.at/power-search/10661895595851225929

https://www.nachrichten.at/oberoesterreich/die-wachsende-sorge-vor-den-woelfen-erreicht-jetzt-auch-bruessel;art4,3837040

https://www.msn.com/de-at/nachrichten/other/diskussionen-%C3%BCber-w%C3%B6lfe-auch-in-br%C3%BCssel/ar-AA1bFuGM

https://www.msn.com/de-at/nachrichten/other/w%C3%B6lfe-sorgen-auch-in-br%C3%BCssel-f%C3%BCr-diskussionen/ar-AA1bEyVa

https://www.suedtirolnews.it/politik/die-menschen-haben-angst-woelfe-sorgen-in-bruessel-fuer-diskussionen