"Vlci se teď procházejí městy za bílého dne. Vymyká se to."

  • 27. února 2023
  • 4 minuty čtení
  • 345
Peter Hempel je novým předsedou spolku ochrany přírody ve Fugau a myslivec ve Friedersdorfu v Sasku. Pozoruje, jak vlků přibývá. Chce upozornit obyvatele na problém vlků - a říká, kdy to bude nebezpečné pro lidi.

Situace v Sasku je kritická. Severně od Löbau se vlk mnohokrát dostal do výběhu daňků a opakovaně zabil mnoho chovných zvířat. Okresní správce Stephan Meyer (CDU) nyní povolil vlka zastřelit. To znovu rozproudilo debatu o tom, zda by se vlci neměli obecně lovit. Například CDU v zemském parlamentu nyní požaduje kvótu pro lov vlka a aby byl stav ochrany vlka uvolněn.

Pane Hempele, viděl jste někdy vy sám vlka?

Jasně, skoro každý týden. Jako myslivec jsem každý den v přírodě ve svém okolí u Friedersdorfu. Od začátku ledna jsem si všiml, že se s vlky setkáváme stále častěji a jejich počet se zjevně zvýšil. Potvrzují to i ostatní myslivci. Vlky dnes potkáváme na každém lovu.

Mnoho myslivců již nenechává své psy volně pobíhat při společných honech. Vlci se nerušeně množí a nikdo nesmí zasáhnout.

Podle vás by se tedy vlk měl lovit?

Ano. Nemám proti vlkovi vůbec nic, je to krásné a fascinující zvíře. Ale společné soužití tak blízko měst nefunguje. Nedávno mi volal známý a ptal se, jestli někdo neví, že v okolí Neusalzy-Sprembergu žijí vlci. Viděl někoho uprostřed města jít po hlavní ulici. Další kamarád, který má také psa, byl se svým čtyřnohým kamarádem venku na cyklostezce „Cool Morning“ u Ebersbachu.

Najednou z Kottmarwaldu vyšel vlk a postavil se na cyklostezku. Vlci se nyní potulují po vesnicích za bílého dne. Takové pozorování získávají navrch. Dokonce i federální zákon o myslivosti říká, že jeden druh nesmí být příliš chráněn na úkor jiných druhů. Ale přesně to se dělá s vlkem. Je to největší predátor, kterého tady máme. Mělo by být povoleno jej lovit regulovaným způsobem jako ostatní druhy. V jiných zemích je to také upraveno kvótou. Cokoli nad určitý počet zvířat může být zastřeleno. Tímto způsobem je zachována rovnováha.

Vidíte nebezpečí pro lidi, když vlci přijdou do měst?

Svým způsobem ano. Nechceme šířit paniku a děsit. My ale chceme lidi přivést k tématu a jak s vlky zacházet. Jakmile potkáte vlka, máte na věc jiný pohled.

Opravdu vám z toho naskakuje husí kůže. Myslím, že lidé jsou stále příliš bezradní. Máme mnoho pejskařů, kteří své čtyřnohé kamarády nechávají volně běhat v lese jako samozřejmost. To může být opravdu nebezpečné. Pokud pes narazí na vlka, prohraje. Zdravý vlk by na člověka pravděpodobně nezaútočil. Psa ale vnímá jako soupeře.

Další aspekt: ​​Kvůli vlkovi se nyní divočáci sdružují do větších skupin, aby se ochránili. Díky tomu jsou více defenzivní - a také agresivnější vůči psům. Čtyřnohého přítele pak vidí v lese jako hrozbu. To také představuje nebezpečí pro psy a majitele. Pes také nemá šanci proti divočákovi. Psi by měli být v lese drženi na vodítku.

Co radíte, když skutečně v lese potkáte vlka – se psem nebo bez něj?

Dělejte hluk, udělejte se velkými a pomalu odejděte. Pes by měl být držen blízko vás. Vlci jsou velmi učenliví. Pokud si s lidmi spojují nepříjemné věci, nechte je být. Momentálně se ale učí, že se jim nic nestane a něco k jídlu si najdou kdekoliv. Proto si myslím, že by pomohlo odplašit zvířata gumovými projektily. Ale i to je zakázáno.

Po internetu kolují zprávy a fotografie, že v lednu v Polsku údajně sežrali vlci muže. Myslíte si, že je to důvěryhodné?

Znám zprávy a obrázky. A ano, myslím, že je to reálné. To, co je vidět na fotkách, je pro vlka velmi typické. Kvůli minerálům sní nejdřív vnitřnosti. Pokud má čas a není rušen, tak i zbytek. V tomto případě však není jasné, zda muže zabil vlk nebo vlci. Předtím mohl být mrtvý, chvíli byl nezvěstný. Mrtvolu určitě sežrali vlci.

https://www.msn.com/de-de/lifestyle/leben/w%C3%B6lfe-spazieren-inzwischen-am-helllichten-tag-durch-die-orte-das-nimmt-%C3%BCberhand/ar-AA17FftO