Na monitoring a výzkum velkých šelem je dostatek finančních prostředků. Na nelukrativní druhy se zapomíná.
Zpráva o návratu divoké zvěře (European Wildlife Comeback 2022 report) vyšla 27. září 2022. Na jejím textu se podílela Londýnské zoologické společnosti (ZSL - Zoological Society London), BirdLife International a European Bird Census Council na zadaní společností Rewilding Europe, která dlouhodobě prosazuje divočinu v Evropě. Zpráva o návratu divoké zvěře popisuje návrat vybraných druhů ptáků a savců, které zaznamenaly návrat za posledních 40–50 let.
Pestrou a krásnou krajinu si přejeme snad všichni. Je však rozdíl, co si pod tímto pojmem představují různé skupiny aktivistů pod hlavičkou Rewilding Europe.
Ačkoli je pokračující oživení popsané v nové zprávě povzbudivé, hlubší analýza ukazuje, že návrat volně žijících živočichů v Evropě je nerovnoměrný. Mnoho evropských krajin zůstává znehodnoceno a postrádá původní divokou zvěř. Zpráva také poukazuje na to, že když se divoká zvěř začne vracet, často to přináší problémy. To platí zejména, pokud jde o velké šelmy, jako jsou medvědi a vlci, kteří jsou často vnímáni jako hrozba pro lidi a jiná zvířata.
Zpráva mapovala data týkající se 24 druhů savců, 25 druhů ptáků a jednoho plaza.
Hmyz ani rostliny vědci nezahrnuli zejména proto, že neexistují informace o dlouhodobých trendech a velikosti populací. To není pro některé skupiny ochránců přírody lukrativní obor. Veřejnost se nedojímá nad larvou chrousta, ale narození roztomilých chlupatých vlčat vzbudí večer dojetí u televizních obrazovek široké veřejnosti.
„Tyto druhy jsme vybrali, protože se jim tak dobře daří; u monitorování a ochrany se totiž často straní druhům, které jsou větší a přitažlivější,“ přiznává McRaeová z londýnské zoologické společnosti (ZSL), která se na vzniku zprávy podílela.
Předchozí analýzy ukázaly, že právě na ochranu medvědů, vlků, ale i rysů a bukačů míří podle směrnice EU stejná částka jako na ochranu všech bezobratlých dohromady. Zhruba jednomu milionu druhů hrozí vyhynutí.
Po velkých šelmách je snaha o návrat divočiny místo kulturní krajiny zaměřená na velké býložravce, které mají nahradit pastvu domácích zvířat.
Rewilding Europe vytvořila akční plán a spolupracuje s mnoha partnery na návratu zubra evropského.
Zubr je v jejich představách nejen ohrožený a potřebuje více prostoru pro toulky, ale je také tím, čemu se v evropských ekosystémech říká „základní“ druh. Jeho chování při pastvě a brouzdání otevírá křoví do otevřené mozaikové krajiny a jeho šlapání a hnůj vytváří prostor pro stovky dalších druhů.
Tak to se můžeme těšit na obrázky, jak smečka vlků loví v zimě zubry za naší vesnicí.
https://rewildingeurope.com/donations/return-of-the-european-bison/