Vlci se rychle rozšiřují v Evropě.

  • 4. října 2022
  • 3 minuty čtení
  • 354
Mezi masožravci zažívá v Evropě největší comeback vlk. Od 60let minulého století se počet vlků zvýšil o neuvěřitelných 1871 procent a dále roste.

Na monitoring a výzkum velkých šelem je dostatek finančních prostředků. Na nelukrativní druhy se zapomíná.

Zpráva o návratu divoké zvěře (European Wildlife Comeback 2022 report) vyšla 27. září 2022. Na jejím textu se podílela Londýnské zoologické společnosti (ZSL - Zoological Society London), BirdLife International a European Bird Census Council na zadaní společností Rewilding Europe, která dlouhodobě prosazuje divočinu v Evropě. Zpráva o návratu divoké zvěře popisuje návrat vybraných druhů ptáků a savců, které zaznamenaly návrat za posledních 40–50 let.

Pestrou a krásnou krajinu si přejeme snad všichni. Je však rozdíl, co si pod tímto pojmem představují různé skupiny aktivistů pod hlavičkou Rewilding Europe.

Ačkoli je pokračující oživení popsané v nové zprávě povzbudivé, hlubší analýza ukazuje, že návrat volně žijících živočichů v Evropě je nerovnoměrný. Mnoho evropských krajin zůstává znehodnoceno a postrádá původní divokou zvěř. Zpráva také poukazuje na to, že když se divoká zvěř začne vracet, často to přináší problémy. To platí zejména, pokud jde o velké šelmy, jako jsou medvědi a vlci, kteří jsou často vnímáni jako hrozba pro lidi a jiná zvířata.

Zpráva mapovala data týkající se 24 druhů savců, 25 druhů ptáků a jednoho plaza.

Hmyz ani rostliny vědci nezahrnuli zejména proto, že neexistují informace o dlouhodobých trendech a velikosti populací. To není pro některé skupiny ochránců přírody lukrativní obor. Veřejnost se nedojímá nad larvou chrousta, ale narození roztomilých chlupatých vlčat vzbudí večer dojetí u televizních obrazovek široké veřejnosti.

„Tyto druhy jsme vybrali, protože se jim tak dobře daří; u monitorování a ochrany se totiž často straní druhům, které jsou větší a přitažlivější,“ přiznává McRaeová z londýnské zoologické společnosti (ZSL), která se na vzniku zprávy podílela.

Předchozí analýzy ukázaly, že právě na ochranu medvědů, vlků, ale i rysů a bukačů míří podle směrnice EU stejná částka jako na ochranu všech bezobratlých dohromady. Zhruba jednomu milionu druhů hrozí vyhynutí.

Po velkých šelmách je snaha o návrat divočiny místo kulturní krajiny zaměřená na velké býložravce, které mají nahradit pastvu domácích zvířat.

Rewilding Europe vytvořila akční plán a spolupracuje s mnoha partnery na návratu zubra evropského.

Zubr je v jejich představách nejen ohrožený a potřebuje více prostoru pro toulky, ale je také tím, čemu se v evropských ekosystémech říká „základní“ druh. Jeho chování při pastvě a brouzdání otevírá křoví do otevřené mozaikové krajiny a jeho šlapání a hnůj vytváří prostor pro stovky dalších druhů.

Tak to se můžeme těšit na obrázky, jak smečka vlků loví v zimě zubry za naší vesnicí.

https://rewildingeurope.com/donations/return-of-the-european-bison/

https://www.zsl.org/science/news/the-european-wildlife-comeback-report-2022-wildlife-can-return-if-given-chance-to

https://ourworldindata.org/europe-mammal-comeback

https://www.novinky.cz/clanek/koktejl-vlci-medvedi-a-orli-se-vraci-do-evropy-druhy-ale-stale-vymiraji-rekordnim-tempem-40410292#dop_ab_variant=1&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=abtest203_personalizovany_layout_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz