"Vlci jsou chytřejší než odborníci". Ostrá kritika zastánců vlků

  • 8. srpna 2023
  • 3 minuty čtení
  • 430
Josef Moosbrugger ve funkci prezidenta Vorarlberské zemědělské komory reagoval na nedávné pokusy bagatelizovat problém vlků v Rakousku ze strany vlčích aktivistů emotivním prohlášením

"Samozvaní odborníci nejsou ekonomicky závislí na zemědělství, nikdy nechovali žádné zvíře, ale považují se za velké odborníky na chov ovcí a ochranu stád a vysvětlují hloupým chovatelům, jak se chránit před hrozbou vlků," kritizuje Moosbrugger vlčí aktivisty a některé úředníky.

„Během pěti let Tyrolsko utratilo milion eur na tři projekty na ochranu hospodářských zvířat. Výsledkem je pokračující nárůst počtu útoků na chráněných územích.“

Ignoruje se, že více než polovina chovatelů ovcí má méně než 20 ovcí a že většina těchto zvířat se v létě pase na plochách, o které by se nikdo jiný nestaral.

„Ve skutečnosti jde také o tato malá stáda," řekl prezident Komory. „Zkušenosti z praxe ukázaly, že vlk je mnohem chytřejší než někteří odborníci na vlky. Vlk přeskakuje ohradník pro dobytek nebo se prohrabává pod ním. Vlk obtěžuje postižené farmáře, kteří do budoucna zvažují, zda mohou své ovce a kozy dál bezpečně vyhánět na pastviny. Ochrana vlků deprimuje také myslivce, kteří musí stát opodál a dívat se, jak vlk trhá zvířata u krmení a zimních úkrytů a uštve je k smrti,“ říká Moosbrugger.

Lesníky vlci rozčilují i proto, že jeleni prchají do neprůchodných lesních oblastí, kde se cítí před vlky bezpečněji a tam působí lokálně velké škody, protože se musí krmit daleko od mladých rostlin na loukách.

„Vlk se pohybuje v blízkosti lidí a znepokojuje majitele psů, turisty a ty, kteří hledají v přírodě relaxaci, Kladou si otázku, zda má vlk v naší hustě osídlené zemi místo.“ shrnuje situaci Moosbrugger.

Pro něj to není o tom, zda praktikujete ochranu hospodářských zvířat nebo ne. Spíše vyvstává otázka, zda využít nebo negovat zkušenosti z jiných zemí, kde se navzdory rozsáhlým opatřením na ochranu stáda se vlčím útokům nepodařilo zabránit.

Prezident Komory zároveň dal jasně najevo, že dotace nákladů a kompenzace pro dotčené majitele zvířat není řešením: „Chov zvířat, kontakt s nimi, investování času a vášně, to nelze kompenzovat přepočtem na peníze a chlubit se vyplácením náhrady škody, které působí vlci a nevznikla by, kdyby vlci v těchto oblastech nebyli. Pokud se neuzná, že je nutné zasahovat do vlčí populace střelbou, bude to mít masivní dopad na budoucí využití půdy, vzhled krajiny a cestovní ruch.“

„Faktem je, že Francie nyní střílí vlky, kteří se přibližují ke stádům, a reguluje populaci prostřednictvím odstraňování a řízení vlků. Švýcarsko také loni na podzim uznalo, že bez zabití vlků to nepůjde. Měli bychom se poučit ze zkušeností ostatních a neopakovat jejich chyby.“

https://vbg.lko.at/der-wolf-ist-schlauer-als-experten+2400+3853195

https://www.schweizerbauer.ch/tiere/uebrige-tiere/scharfe-kritik-an-wolfsbefuerworter