Většina 17 zemí EU chce snížit ochranu vlka

  • 1. října 2022
  • 2 minuty čtení
  • 523
Rakouský ministr zemědělství Norbert Totsching na zasedání Rady EU pro zemědělství 26.9.222 v Bruselu požádal s podporou šesti členských států Evropskou komisi, aby změnila stav ochrany vlků, který se řídí 30 let starou Směrnicí o stanovištích.

Nerozumná ochrana vlků přinesla do Evropy obrovské problémy, které postihují takřka všechny státy, kde vlci po několik generací žili v pouze v omezeném prostředí.

Většina ministrů zemědělství se jménem svých vlád dohodla, že je nejvyšší čas na úrovni EU změnit dosavadní přístup k ochraně vlků, zachránit zemědělský způsob hospodaření v postižených oblastech, hlavně pastevectví, turismus a osídlení venkova.

„Status ochrany vlka upravuje 30 let stará směrnice EU. V té době v Rakousku nebyli žádní vlci. Vlk nyní ohrožuje náš místní alpský, zemědělský a turistický průmysl,“ říká Totschnig.

Kromě Chorvatska, Finska, Maďarska, Lotyšska, Rumunska a Slovenska podpořily rakouský požadavek na zasedání Rady a sdílely obavy také Francie, Španělsko, Itálie, Slovinsko, Řecko, Dánsko, Portugalsko, Estonsko, Litva a Belgie. „Toto silné spojenectví celkem 17 členských států bude rozhodující pro další dialog s komisí EU,“ říká Totschnig.

V Rakousku bylo v roce 2020 zdokumentováno 330 útoků spojených s vlky. V roce 2021 se počet útoku více než zdvojnásobil na 680. "Dravci už nehrozí vyhynutí. Pokud se jejich populace bude i nadále nerušeně rozvíjet, obětujeme naše zemědělství a cestovní ruch," řekl Georg Strasser, prezident Rakouského svazu zemědělců.

https://www.topagrar.at/management-und-politik/news/17-eu-staaten-wollen-schutzstatus-des-wolfes-neu-verhandeln-13200538.html

https://www.vadasz-blog.hu/2022/09/29/17-eu-tagallam-ujratargyalna-a-farkasok-vedett-statuszat/?fbclid=IwAR2LSUTjJaVkohRUsKpXcJO5LmiZOgTv-T2Wr3xFm-6SPvjx80fOF2_7714