Vědci boří vlčí mýty o alfa zvířatech

  • 16. března 2023
  • 2 minuty čtení
  • 363
Alfa samec ve vlčí smečce je jen mýtus, který vznikl v polovině 20. století při výzkumu vlků v zajetí.

Ve vědeckém časopise Scientific American L. David Mech, výzkumník z US Geological Survey, hovoří o svých zjištěních o vlcích.

Aktuální informace uvádí v knize „Vlk“, která vyšla v roce 2022. Předně uvádí, že terminologie, kterou mnozí odborníci používají, když se mluví o chování vlků, je zastaralá. Vznikla v době, když biologové před více než 50 lety studovali vlčí smečky v zajetí.

Ukazuje se však, že jde o mýtus a v posledních letech biologové volně žijících živočichů termín „alfa“ do značné míry upustili. Ve volné přírodě vědci zjistili, že většina vlčích smeček jsou prostě rodiny, vedené chovným párem.

Mech dokládá, že hierarchie dominance, která může vzniknout, je srovnatelná s tou, která je zavedena například ve vězení. S volně žijícími vlky to má stejně málo společného, jako život ve vězení s normálním životem mimo zdi.

Naproti tomu, říká Mech, smečky divokých vlků sestávají z páru a jejich potomků z posledních dvou nebo tří let, celkem šest až deset jedinců.

Hierarchie je jasná. Mladší štěňata se podřizují starším sourozencům.

Když jsou potomkům dva až tři roky, opouštějí smečku a hledají partnery a snaží se založit vlastní smečku.

V některých případech mají vlčí smečky velký počet členů. To se děje tam , kde je dostatek potravy. Někdy mladí vlci zůstávají se svou rodnou smečkou, protože kolem je dostatek potravy a odchod je nebezpečný. V těchto situacích se smečky mohou rozrůst na několik desítek členů.

Lucyan David Mech narozený 18. ledna 1937, také známý jako Dave Mech , je americký biolog specializující se na studium vlků. Od roku 1958 studoval vlky v přírodě.

images.jpg

Domnívá se, že státy mají řídit vlčí populaci a že by měly určit, jak by se v jejich státě mělo s vlky hospodařit, ale byly minimálně v konfliktu s lidmi.

https://www.scientificamerican.com/article/is-the-alpha-wolf-idea-a-myth/?utm_source=Nature+Briefing&utm_campaign=22d7dd2757-briefing-dy-20230301&utm_medium=email&utm_term=0_c9dfd39373-22d7dd2757-44920853

http://davemech.com/

https://www.jaktojagare.se/kategorier/utrikes/forskare-avlivar-vargmyter-om-alfadjur/