Válka s vlky - knížka od Aleše Dostála

  • 5. dubna 2022
  • 2 minuty čtení
  • 475
Známý prozaik Aleš Dostál vydává svou další knihu Válka s vlky (Euromedia, 2022). Ve třech delších povídkách, spíše novelách, inspirovaných skutečnými událostmi ve východních Čechách se zabývá zásadní otázkou, zda je možné soužití s vrcholovým predátorem Vlkem obecným žít bez jeho regulace lovem. Uměleckou formou se dozvíte o životě s vlky za humny a bojem s fanatismem a úřady pohledem postav žijících na Broumovsku.

Kniha vyšla v pondělí 14.2. 2022. Skládá se ze čtyř povídek, tři jsou věnovány vlkům - Válka s vlky, Jménem republiky a Pohádka o muflonech, čtvrtá je o obdobnému problému s kormoránem velkým pod názvem Černá smrt. Vydává Euromedia v edici Brána.

Aleš Dostál (*1946) se narodil v Ostravě, vystudoval Lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně a pracoval u Lesů České republiky.

20220216203337_dostal.jpg

Je autorem řady knih, první mu vyšla už v 80. letech minulého století, k těm novějším patří Pytlácké povídky (2017), román s mysliveckou tematikou Trofeje a ztráty (2018), autobiografická novela Všichni psi mého života (2019), výbor povídek Na tý louce zelený (2020) nebo román z moravského podhůří Když prší jehličí (2021).

Soubor několika příběhů zasazených do východních Čech se zabývá otázkou, zda ponechat v krajině dosud kriticky ohrožený, avšak silně expandující druh šelmy bez jakékoli regulace.

Je pravda na straně ochranářů a aktivistů, jejichž nadšení mnohdy hraničí s fanatismem, nebo zemědělců a myslivců, kteří se nezřídka jako starousedlíci musejí s následky těchto rozhodnutí potýkat?

Jak říká aktér jedné povídky: Dřív jsme se chodili na vlky dívat přes plot do zoo, nyní jsme za plotem my a vlci si nás hlídají.

Přímočaře a čtivě psané příběhy, které se mnohdy čtou jako detektivka, líčí přiostřující se spory mezi oběma stranami i bezmoc místních, v nichž často narůstá pocit, že nemají nikde zastání.

Ten, kdo zná Dostálovy texty tak ví, že jsou psány brilantním jazykem, jsou čtivé, plné laskavého humoru a ironie, a přitom nejdou po povrchu věci jako nějaké deníkové záznamy.

https://www.krajskelisty.cz/kultura/26844-recenze-kdo-ma-vetsi-pravo-na-krajinu-clovek-nebo-vlk-nova-kniha-alese-dostala-valka-s-vlky.htm

https://www.euromedia.cz/valka-s-vlky/kniha/14382/