Švýcarský Parlament umožní preventivně střílet vlky

  • 9. prosince 2022
  • 2 minuty čtení
  • 323
Jednotlivé kantony budou mít možnost regulovat vlky od 1. září do 31. ledna se souhlasem federální vlády.

Parlament chce, aby vlci byli preventivně zastřeleni, pokud by mohli způsobit škody nebo ohrozit lidi. Po Státní radě o tom rozhodla i Národní rada. Zprávy o vlčích útocích a nebezpečných setkáních mezi lidmi a vlky formovaly emocionální debatu.

stažený soubor.png

Národní rada ve čtvrtek 8.12. 2022 návrh jednoznačně schválila. 106 hlasy pro, proti 74 hlasům a 12 poslanců se zdrželo u hlasování o změně zákona o myslivosti s cílem kontrolovat rostoucí populaci vlků. S chráněným vlkem by se mělo zacházet stejně jako s chráněným kozorožcem.

Kantony budou mít možnost regulovat vlky od 1. září do 31. ledna se souhlasem federální vlády. Střelba má zabránit škodám a ohrožení lidí.

"Sezóna povoleného lovu vlků by měla zabránit tomu, aby matky byly zastřeleny mladým zvířatům, která jsou na nich ještě závislá", řekl Müller-Altermatt pro většinu.

Úvodní debata byla někdy emotivní: v jeho kantonu se vlk dokonce odvážil na hřiště, uvedl Pierre-André Page (SVP/FR). "„Vlk je mezi námi. Počet vlků roste. Oblasti, kde dochází k útokům, se rozšiřují až k našim dveřím. Proto je třeba proti velkým šelmám přijmout proaktivní opatření, musí se jednat."

Michael Graber (SVP/VS) dokládá: "Ochrana stáda je pouze omezeným opatřením proti vlkům."

„Není dobré malovat čerta na zeď, ale musí se stát něco horšího?“ zeptal se Nicolo Paganini (SG).

Nezklamal poslanec Christophe Clivaz (Zelení), který naopak opakoval pohádku o hodném vlku a požádal ostatní, aby lidi nestrašili příběhy o „Červené Karkulce“.

Naopak část poslanců nesouhlasila se stanoveným obdobím lovu. Menšina kolem Matthiase Samuela Jauslina (FDP/AG) by se chtěla vzdát omezeného období lovu a umožnit cílené regulační odstřely v průběhu celého roku. Tímto způsobem by mohli být vlci zabiti "ve správný čas na správném místě", pokud by to bylo nutné, řekl Jauslin.

Většina Komise pro životní prostředí (Urek-N) byla přesvědčena, že preventivní střelba za jasných podmínek je slučitelná s Bernskou úmluvou.

https://www.parlament.ch/de/services/news/Seiten/2022/20221208133736979194158159038_bsd098.aspx