Starosta Wróbel: řádění predátora hatí pozitivní trendy hospodaření v krajině

  • 13. listopadu 2020
  • 2 minuty čtení
  • 745
Chovatelé v Bystřici mezi Třincem a Jablunkovem mají problémy s vlky.

13.11.2020 relace IFKTV regionální televize Třinec - Bystřický report - popisuje situaci tamních chovatelů ovcí pod tlakem vlků.

Starost obce Bystřice Roman Wróbel v rozhovoru pro televizi řekl: ".... samosprávy kvitují s povděkem, že se na úpatí Slezských Beskyd vrátila zemědělská prvovýroba, která je nedílnou součástí trvale udržitelného rozvoje. Bohužel řádění predátora tyto pozitivní trendy hatí. Začali jsme kontaktovat zástupce chovatelů, myslivců a kompetentní orgány, aby ve věci konaly. Vlk požívá naprosté právní ochrany. A já se zákonitě ptám: co ti chovatelé, co ti myslivci, kterým zbyly oči pro pláč?"Starost Roman Wróbel.png

Chovatel Roman Cieslar popisuje své zkušenosti s útoky vlků na své stádo vzácného plemene shetlandských ovcí. Chová kolem 30 ovcí základního stáda. Kvůli útokům vlků si pořídil pastevecké psy a musel přeorganizovat způsob chovu. To je spojené s mnohem vyšší pracností a časovou náročností. "Nemůžeme rozvíjet svá chovná stáda, protože nejsme schopni časově všechno zkontrolovat a objezdit. Psi v určitém smyslu fungují, ale je to několikrát víc práce. Je to náročné na krmení, na obsluhu, na výcvik. V tom malém měřítku je takové množství psů velmi neekonomické. Tři psi ovce hlídají a jeden je zahání na noc k ovčínu".

Chovatel Roman Cieslar.png

Od počátku roku tady evidují chovatelé kolem 50 napadení a 150 zabitých zvířat.

Chovatel ovcí a myslivec Jan Spratek popisuje nebojácné chování vlků, kterým nevadí blízkost lidí. S údivem popisuje rady pracovnice ochrany přírody, která apeluje na lidi, aby nepřivolávali vlky a nekrmili je. "Když slyším takové rady od dlouholeté pracovnice ochrany přírody, není něco normální". Také konstatuje, že srnčí zvěř už v lese není. Zbytky srnčí zvěře jsou pouze v blízkosti vesnic, kde hledají ochranu před vlky.

Chovatel ovcí a myslivec Jan Spratek.png

Starosta Roman Wróbel na závěr řekl: " My chceme řešit ten problém, který návrat vlka do naší oblasti způsobil. Argumentace ochránců přírody, že chovatel má nárok na odškodné nebo má nárok na dotace mě absolutně neuklidňuje. Naopak, já to beru, že to je něco ponižujícího směrem k chovatelům, kteří mají menší stáda, dělají to pro radost, dělají to srdcem, baví je to. Že jim někdo řekne, musíš se o ně starat a když ti vlk sežere dvě nebo tři ovce, tak máš nárok na odškodné, tak to je něco nepřijatelného"

Odkaz na televizní reportáž (od 5 minuta 30 sekunda):

https://www.youtube.com/watch?v=j4dqAx7fJV4