Soužití s predátory nefunguje ani v Africe

  • 15. května 2023
  • 3 minuty čtení
  • 323
Za poslední týden zabili keňští pastevci na jihu Keni deset lvů. Učinili tak poté, co lvi napadli kozy a psy ve vesnici v blízkosti národního parku Amboseli.

Obyvatelé v okolí přírodních rezervací v Keni si často stěžují, že lvi a další masožravci zabíjejí hospodářská a domácí zvířata. Množí se také útoky na lidi.

Kenya Wildlife Service (KWS) uvedla, že její představitelé se setkali s místní komunitou, aby se pokusili najít řešení opakujících se konfliktů mezi zvířaty a členy komunity, ale neřekli, co bylo dohodnuto.

„Diskuse se soustředily na zkoumání způsobů, jak minimalizovat riziko konfliktu mezi lidmi a volně žijícími zvířaty, včetně vývoje systémů včasného varování, které by upozornily komunity na přítomnost divoké zvěře v jejich blízkosti,“ stojí v prohlášení.

"Představitelé KWS zapojili komunitu do úsilí o nalezení trvalého řešení, které bude řešit konflikt a zároveň ochrání lidské životy i divokou zvěř."

Vnucovaná ochrana lvů od ochranářů z Evropy a USA dosahuje absurdní podoby, která je pro místní obyvatele už dále nesnesitelná.

Nenávist k politice ochranářů přerostla k násilné akci ze strany terorizovaných obyvatel venkova.

Richard Bonham, výkonný předseda Big Life Foundation Kenya, o sobotním incidentu (13.května 2023) řekl: „Strážci se pokusili odehnat skupinu devíti lvů poté, co zaútočili na kozy a psa ve vesnici, ale šest lvů odmítlo odejít. Na místo dorazila policie, veterinář a zástupci z Kenya Wildlife Service a bylo rozhodnuto, že zbývající lvi by měli být drženi v areálu až do příští noci, aby mohli bezpečně odejít ve tmě. V průběhu dne se dav naštvaných vesničanů dál hromadil a napětí se přelévalo. Nakonec desítky lidí prorazily plot a nabodly na oštěpy všech šest lvů. Mnoho členů davu bylo ozbrojeno a jakýkoli zásah KWS, keňské policie nebo ochranářů z Big Life by riskoval eskalaci extrémně nestabilní situace a téměř jistě by vedl ke zranění nebo smrti lidí. I když se nám ulevilo, že nedošlo k žádnému zranění lidí, tento izolovaný, ale tragický incident je drsným příkladem výzev při zajišťování koexistence mezi lidmi a volně žijícími zvířaty.“

Keňští strážci divoké zvěře zastřelili lva na předměstí Nairobi poté, co napadl a zranil místní obyvatele. Kolem lva se shromáždil dav a donutil rangery, aby ho zastřelili, aby zabránili dalším zraněním, uvedl mluvčí agentury.

.

https://news.sky.com/story/six-more-lions-speared-to-death-by-kenyan-herders-just-days-after-one-of-the-countrys-oldest-lions-was-killed-12881244

https://www.news24.com/news24/africa/news/six-lions-killed-by-herders-in-kenya-20230513

https://english.alarabiya.net/life-style/2023/05/14/Six-lions-killed-in-Kenya-national-park-n-blow-to-conservation-efforts

https://denikn.cz/minuta/1146056/

https://english.alarabiya.net/variety/2016/03/31/Watch-Kenyan-wildlife-rangers-shoot-dead-stray-lion