Reinhold Messner: „Soužití s ​​vlky a medvědy již není možné

  • 11. dubna 2023
  • 2 minuty čtení
  • 446
Horolezec Reinhold Messner říká, že stavy šelem by se měly rychle a zásadně snížit.

„Ochránci zvířat v posledních letech dělali vše co mohli, aby medvědy a vlky bránili. Nyní – po tragédii na Monte Peller – musí konečně uznat, že medvědi, stejně jako vlci, jsou predátoři a jako takoví jsou nebezpečím pro lidi. Jejich stáda a také turisté jsou v ohrožení“

O to více to platí v oblastech jako Trentino-Alto Adige, kde se populace těchto dvou velkých predátorů neúměrně zvýšila.

Po hrůzné smrti 26letého Andrey Papi z Caldes po napadení medvědem mluvila jeho matka o této tragédii: Politici neudělali nic pro zajištění bezpečnosti občanů, i když věděli, jak nebezpečné je žít s velké šelmy. (STOL informoval.)

Horolezec Reinhold Messer také vidí naléhavou potřebu rychle jednat. "Stojím na straně guvernéra Trentina Maurizia Fugattiho a jeho předchůdce Uga Rossiho, kteří se již pokusili problém vyřešit: musíme bezpodmínečně snížit počty šelem," říká Messner.

Reinhold Messner dodává: "Situaci dobře znám. Po tom, co se stalo, musí být v Římě a Bruselu stanovena jasná pravidla a odpovědi musí přijít rychle. Starostové musí být schopni zasáhnout dříve, než dojde k dalším úmrtím. Bohužel, tragédie Monte Peller byla předvídatelná. Před zásahem nemůžete čekat, až medvěd podnikne další útoky, protože pak už může být pozdě. To, co říkám, platí pro medvěda i pro vlka. Soužití vlků a medvědů v malé, hustě osídlené oblasti, jako je ta naše, již není udržitelné. Pokud k tomu přidáme zabíjení domácích zvířat - zejména ovcí a koz - vlky, uvědomíme si, že situace je nyní mimo kontrolu."

Reinhold Andreas Messner je italský horolezec rakouské národnosti, je prvním horolezcem, který vylezl na všech 14 osmitisícovek, jako první vylezl na Mount Everest bez použití kyslíkového přístroje a jako první provedl na Mount Everest kompletní sólový výstup.

https://www.stol.it/artikel/politik/reinhold-messner-koexistenz-mit-woelfen-und-baeren-nicht-mehr-tragbar

http://reinhold-messner.de/