Rada min. zemědělství EU požádala Radu pro životní prostředí, aby schválila návrh Komise na snížení ochrany vlků

  • 7. února 2024
  • 2 minuty čtení
  • 194
Žádost je v dopise, který zaslal belgický federální ministr zemědělství David Clarinval bruselskému ministru životního prostředí Alainu Maronovi. Oba v tomto půlroce předsedají Radě ministrů ve svých odborných oblastech.

„Bylo to Finsko, které nastolilo tento bod na zasedání Rady „Agrifish“ 23. ledna 2024. Finsko je výslovně podporované Rakouskem, Řeckem, Itálií, Lotyšskem, Rumunskem, Slovenskem, Švédskem a Českou republikou. Během jednání sdílela tyto obavy „velká většina delegací“, zejména pokud jde o škody způsobené na hospodářských zvířatech,“ uvedl belgický ministr zemědělství David Clarinval, který předsedá své odborné Radě při probíhajícím belgickém předsednictví v Radě EU.

Rada ministrů zemědělství a rybolovu Evropské unie ve středu 7.2.2024 požádala Radu pro životní prostředí, aby přistoupila k návrhu Evropské komise na snížení úrovně ochrany, kterou požívají vlci v EU, kvůli nebezpečí, které představují pro hospodářská zvířata.

Komise navrhuje přejít na jednoduchý ochranný status, který je flexibilnější a usnadňuje eliminaci vlků považovaných v určitých regionech za příliš početné. Tento návrh musí schválit Rada životního prostředí.

https://www.rtl.be/actu/magazine/animaux/clarinval-ecrit-maron-pour-assouplir-la-protection-du-loup/2024-02-07/article/635508

https://www.dhnet.be/dernieres-depeches/2024/02/07/presidence-belge-du-conseil-de-lue-clarinval-ecrit-a-maron-pour-assouplir-la-protection-du-loup-O5YUNC6Y7RB5ZBSCNYVYSJMA4I/