Přibývá sebevražd mezi zemědělci

  • 7. července 2022
  • 2 minuty čtení
  • 258
Masivní ekonomické a sociální tlaky na farmáře znamenají, že mají vyšší riziko syndromu vyhoření nebo deprese – ale také vyšší riziko sebevraždy. Útoky vlků jsou někdy poslední kapkou pro nešťastné zemědělce.

Sebevraždy farmářů ve Francii jsou stále tabu. Všechny dostupné statistiky ukazují, že v současné době přibývá jejich sebevražd stále rychleji.

Francie patří mezi země, kde je vlk odpovědný za desetitisíce mrtvých domácích zvířat, za utrpení stovek zemědělců a jejich rodin.

Podle průzkumu z roku 2017 spáchá ve Francii sebevraždu ročně kolem 650 farmářů! To je skoro dvě sebevraždy denně. Některá sdružení vidí toto číslo ještě vyšší, protože mnoho případů není hlášeno jako sebevražda z pojistných důvodů – nebo dokonce jen proto, že to je pro rodinu ostuda.

Tato oficiální míra sebevražd je o 50 procent vyšší než u zbytku populace.

Zhruba 80 procent těch, kteří si vezmou život dobrovolně, jsou muži, z nichž většinu tvoří chovatelé dobytka.

Je to cítit o to bolestněji, že mnoho zemědělců neúnavně pracuje od svítání do soumraku. Pak často přichází vyhoření – nebo ještě horší zoufalé řešení - sebevražda. Mnoho zemědělců se navíc stydí, že problémy sami nemohou vyřešit.

Další zemí, která se ve velkém potýká s vlčí problematikou je Německo. V Německu neexistují žádné oficiální statistiky sebevražd mezi zemědělci. Situace v této zemi ale evidentně není o moc lepší. Znatelně stoupl počet depresivních onemocnění: „Dokazují to i čísla zdravotních pojišťoven.“ Zemědělci v Německu navíc stále více trpí syndromem vyhoření. K tomu se přidává rostoucí společenský tlak na zemědělství a další a další projevy nepřátelství ze strany zelených a klimatických aktivistů.

„Mnoho lidí ze zemědělského sektoru dosahuje svých výkonnostních limitů fyzicky i psychicky,“ říká psychologická poradkyně Heidi Perzl, která pracuje pro Sociální pojišťovnu pro zemědělství, lesnictví a zahradnictví (SVLFG) a upozorňuje na vysokou míru psychické zátěže zemědělců. Zoufalí zemědělci se u ní mohou dočkat psychologické pomoci.

https://www.agrarheute.com/management/betriebsfuehrung/selbstmorde-landwirten-nehmen-krisenzeiten-585274

https://www.youtube.com/watch?v=NLpFgy-QIcE

https://www.youtube.com/watch?v=S5vFA3058-E