"Potřebujeme řízený odstřel vlků" tvrdí švýcarský biolog Züger

  • 23. května 2022
  • 3 minuty čtení
  • 279
Švýcarský biolog a odborník na divokou zvěř Marcel Züger považuje za naléhavě nutné ukázat vlkovi jeho limity.

Pane Zügere, velmi se věnujete ochraně přírody. Jaký máte vztah k vlkům?

Marcel Züger: Zpočátku jsem byl jako ochránce přírody logicky rád, že se tam vlk zabydlel. Rychle jsem si ale uvědomil, jak nebezpečné pro nás to zvíře může být. Tak jsem si toto téma nastudoval a rychle jsem pochopil farmáře a jejich obavy. Navrhovaná opatření, jako je ochrana stád, není tak snadné zavést, jak nám je předkládají různé organizace.

Jste pro lov vlka?


Mým cílem není vyhubení všech vlků! Počet predátorů je ale vysoký a bude dále přibývat. Regulační střelby jsou tedy nutné! Sedláci trpí. Díky vlkům sedláci mizí z krajiny. V důsledku toho trpí i příroda a biologická rozmanitost.

Co myslíte, jaké by pak bylo řešení?


Vlka můžeme velmi dobře začlenit do naší kulturní krajiny. Musí být však neustále sledován lovci. Vlci musí být čipovaní. Kromě toho je nutná vhodná ochrana stáda. Zvířeti se musí ukázat hranice a musí být plaché. A to funguje pouze v případě pravidelné zastřelení části populace vlků. Na ploše 4000 km² by měla žít pouze jedna smečka.

Jak je střelba vlků regulována ve Švýcarsku?


Pokud vlk zabil deset domácích zvířat, musí být odstraněn. Ale rychle, například s pomůckami, jako jsou přístroje pro noční vidění nebo drony. Ve skutečnosti to bez moderního příslušenství vůbec nejde; takhle chytrého zvířete se už jednoduše nezbavíme.

Tady v Mallnitzu vlk o víkendu uhnal k smrti tele. Farmáři hlásí vysoké ovčí ztráty na alpských pastvinách. Je běžné, že vlk napadá i větší zvířata? A jsou v ohrožení i lidé?


Vlk začíná u malých hospodářských zvířat. Tato zvířata jsou pak lépe chráněna farmářem. Vlk pak buď překoná ochranná opatření, nebo uteče k dalšímu většímu zvířeti– jako jsou krávy, telata, lamy, osli. V určitém okamžiku přijde na řadu také lidská bytost.

Züger jasně řekl: " Smečka je jako gang mladých lidí. Zkoušejí limity a když nic necítí, jdou to zkoušet dál. Po tisíc let byla plachost jediným způsobem, jak vlci přežili, protože byli pronásledováni. Nyní už není jejich stydlivost výhodou. Naopak, teď začínají vnímat, že „svět patří silným." Pokud si tedy vlci všimnou, že se od lidí nemají čeho bát, budou odvážnější. A když vlci zjistí, že mohou snadno dosáhnout svého cíle tím, že jsou vůči lidem agresivní, udělají to. Pokud se teď nic neudělá, vlci se brzy „vylodí“ ve vesnicích.“

Rozhovor pro Kronen Zeitung, 23.05.2022

https://www.krone.at/2715030

https://newsfounded.com/switzerlandeng/biologist-marcel-zuger-on-wolves-in-graubunden/