Lisiak připomenul, že média už delší dobu zveřejňují stále více informací o nárůstu počtu vlků v Polsku.
"Vlk, stejně jako všechny chráněné druhy, si zaslouží naši pozornost. Nárůst populace tohoto druhu je nepopiratelným úspěchem organizací, které aktivně pracují na ochraně tohoto druhu" - napsal. "Výsledkem je, že konfliktů mezi vlkem a člověkem je stále více. Myslivci dostávají od veřejnosti a samospráv stále více žádostí o pomoc v souvislosti se strachem z těchto predátorů" - uvedl šéf svazu.
Poznamenal, že v případě vlků je polská společnost – stejně jako v jiných zemích – rozdělená.
"Pro zemědělce je skutečným problémem zabíjení hospodářských zvířat vlky. Ve venkovských oblastech přibývá případů napadení psů. V některých regionech naší země narůstají obavy z vlků napadajících lidi" – řekl.
Podle Lisiakova názoru „to vše dokazuje nebezpečné vymizení přirozeného strachu vlka z lidí“. „Už jsou zprávy o vlcích žijících na okrajích velkých měst. I vědci, kteří byli dříve proti omezování vlčí populace, uvádějí, že je nutné u těchto zvířat znovu vytvořit oboustranně výhodný strach z lidí“.
"Polský myslivecký svaz zastává názor, že v souvislosti s dalším přístupem k vlkům je třeba uvažovat o koncepci prof. Henryka Okarmy, jednoho z nejlepších specialistů v oboru velkých dravých savců. Tento vynikající vědec se domnívá, že kontrolované lov není v rozporu s chováním vlčí populace a jejich rozšiřováním. Všechny ostatní nápady, jako je odchyt vlků a jejich přesun na nekonfliktní místa, jsou nereálné.“
Vlk je v Polsku chráněným druhem teprve od roku 1998, dříve patřil mezi lovnou zvěř a nebyly s ním žádné vážné problémy.