Policisté stříleli na protestující farmáře ostrými

  • 7. července 2022
  • 2 minuty čtení
  • 244
Nizozemští policisté začali v úterý večer střílet po farmářích, kteří na traktorech protestují proti vládní ekologické politice.

Nizozemští farmáři tento týden protestovali proti vládním plánům, které vyžadují, aby farmáři snižovali stavy dobytka ve snaze řešit změnu klimatu, což by mohlo některé farmy donutit k uzavření. Farmáři tvrdí, že je pro ně vládní plán likvidační. Nasedli proto na traktory a další zemědělskou techniku a vyrazili blokovat dálnice, distribuční střediska a dopravní uzly. Blokády trvají od pondělí 4.7.2022.

Ke zmíněné střelbě došlo v provincii Frísko na severu země za dosud ne zcela vyjasněných okolností. Policie přiznala, že kulka ze služební zbraně nejméně v jednom případě zasáhla traktor, nikdo ale nebyl zraněn. Tři lidi strážci zákona zadrželi a policie přislíbila, že incident vyšetří interní vyšetřovací komise.

Zemědělci mezitím hodlají v protestech pokračovat, přičemž blokáda by se mohla znovu dotknout i silnic na letiště v Amsterdamu.

Lidé na internetu sdíleli videa supermarketů v nizozemských městech, která ukazovala prázdné regály, aby dokázali, že protesty farmářů začínají mít efekt.

Když se traktory shromáždily před budovou parlamentu, premiér Mark Rutte řekl, že farmáři mají právo protestovat, ale neporušovat zákon.Vláda nicméně ustoupit nehodlá. Nizozemský premiér Mark Rutte se nechal slyšet, že protesty tisíců farmářů po celé zemi znamenají „překročení všech mezí páchané malou skupinou“.

Nizozemská vláda chce do roku 2030 snížit emise oxidů dusíku a čpavku, které produkují hospodářská zvířata. Podle plánů by mohly škrty dosáhnout až 70 procent. Vláda varuje, že zemědělci se budou muset přizpůsobit nebo čelit vyhlídce na násilné uzavření svých podniků.

V reakci na to nizozemští farmáři tento týden protesty zablokovali supermarkety, distribuční centra a silnice.

Asi 40 000 farmářů se sešlo v zemědělském srdci středního Nizozemska, aby protestovali proti vládním plánům. Mnoho z nich přijelo traktorem a omezili provoz po celé zemi.

V pondělí a v úterý farmáři opět protestovali na přeplněné dálnice, jezdili pomalu po silnicích nebo se úplně zastavili. Někteří vyhodili balíky sena na silnice a malé skupiny demonstrovaly na městských radnicích, v některých případech zakládaly ohně.

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/skandal-v-nizozemsku-policiste-strileli-na-protestujici-farmare-ostrymi-40402277

https://www.politico.eu/article/police-fire-dutch-farmer-protest-nitrogen-emission-cut/

https://www.albawaba.com/node/dutch-rising-why-are-netherlands-farmers-protesting-1483390