"Pokud se nic neudělá, vlci budou brzy ve vesnicích"

  • 16. února 2023
  • 3 minuty čtení
  • 331
Podle vědce specializujícího se na vlky Marcela Zügera se vlk brzy stane pro děti nebezpečným.

Biolog vystudovaný na ETH Zurich, byl zpočátku velký obhájce návratu vlka.

Marcel Züger učinil při své vědecké práci zajímavý závěr o návratu vlků v Evropě.

Svěřil se, že před 25 lety byl přesvědčen, že vlkům musí být umožněn návrat na jejich bývalá území.

Biolog Marcel Züger říká:

„Když se v roce 2012 narodila první mláďata, byl jsem velmi šťastný. V té době jsem věřil ve způsob, jakým nám byla prezentovaná jejich reintrodukce. Ale učinil jsem nespočet pozorování chování vlků přímo na místě jejich výskytu a mohu potvrdit, že popis, který jsme dostali, se velmi liší od toho, co se skutečně děje v naší zemi. Problémy, které nás čekají, budou obrovské."

A jaká je tedy realita?

"Vlk nám byl představen jako zvíře, které se bojí lidí, vlci prý mají hlavně noční aktivity a že je zastaví obyčejný plot nebo přítomnost hlídacích psů. Dnes víme, že vlci jsou schopni se učit a mají velkou schopnost přizpůsobit se. Učí se obcházet nejdůmyslnější ochranná opatření.

Když si vlci uvědomí, že lidé nepředstavují žádné nebezpečí, stávají se stále odvážnějšími v testování limitů. A když žádné necítí, pokračují v tvrdším úsilí, aby zašli dále. Je pravda, že po staletí, když byli loveni, se vlci báli lidí. Dnes patří svět vlkům, protože si uvědomili, že se od lidí nemají čeho bát a jsou stále odvážnější. Náš svět je pro ně jako samoobsluha bez pokladny."

Další krok je předvídatelný, varoval biolog. „Pokud vlci pochopí, že mohou jít ještě dál, stanou se skutečným nebezpečím pro obyvatelstvo a zejména pro děti."

Bez seriózní regulace populace se u vlků vyvine nebezpečné chování, varoval Marcel Züger. „Evropská politika na ochranu vlků je neadekvátní k množení tohoto druhu. Vlci jsou zastřeleni jen ve velmi ojedinělých výjimečných případech. Situace, která vede ke stále složitějším ochranným opatřením financovaným Evropou miliony eur vede také k pokroku ze strany vlků. Bylo by iluzí myslet si, že jakákoli ochranná opatření, jakkoli jsou složitá, přimějí vlky odvrátit se od jejich kořisti. »

Přijde den, kdy Evropská unie bude muset přehodnotit svou politiku ochrany velkých predátorů.

https://www.chassons.com/chasse-en-france/pour-le-biologiste-marcel-zuger-le-loup-va-devenir-dangereux-pour-les-enfants/377636/

https://www.blick.ch/fr/news/suisse/un-biologique-explique-si-rien-nest-fait-les-loups-seront-bientot-dans-les-villages-id16799179.html

https://www.merkur.de/lokales/region-miesbach/dasgelbeblatt/thema-wolf-info-veranstaltung-in-oberlandhalle-miesbach-91662328.html