Pastevecký pes - zkušenosti z praxe

  • 9. února 2021
  • 3 minuty čtení
  • 7964
Poznatky chovatele ze zemí, kde nebyla přerušena tradice s využitím pasteveckých psů na obranu stád před útoky vlků.

Pes, který je určen k ochraně stád a majetku kočovných pastevců. Každá oblast měla svého pasteveckého psa. Francie a Španělsko pyrenejského ovčáka. Slovensko čuvače. Turecko anatolského pasteveckého psa. Mezi místní rasy patří například kangal, akbaš nebo karabaš,kavkazský pastevecký pes, středoasijský pastevecký pes atd.

kangal çoban köpeği 5.jpg

Jsou to psi, kteří vynikají svou odvahou, rozhodují se samostatně bez povelů chrání stáda ve dne i v noci. Jsou to psi, kteří milují volnost, navázáni jsou na jednu rodinu kočovných pastevců. Až potud je to super pes, ale nehodí se do hustě obydlených oblastí. Protože jsem měl možnost s těmito plemeny pracovat přímo u stád nechápu, jak můžou různé ekologické organizace a státní správa doporučovat tyto psy pro každého chovatele, který nemá s těmito plemeny žádnou zkušenost a ještě do takto hustě obydlených oblastí v České republice. U každého stáda bylo mnoho psů, vždy mi říkali, že psů musí být vice, než je velikost vlčí smečky v oblasti. Dva tři psi proti vlčí smečce nemají žádnou šanci. Mnohokrát došlo k zabití psů vlky. Psi byli cvičeni na boj s vlkem. I každý sportovec musí pilně trénovat, aby něčeho dosáhl. Až se zde výcvik začne praktikovat, tak si neumím představit reakci ochránců zvířat. Dalším problém bude co se štěňaty, která nebudou vhodná na ochranu stáda. Z vrhu 7 štěňat jsou vhodná 3 co s těmi ostatními, dáme je do útulku, někomu na hraní nebo je utratíme?

kangal çoban köpeği 3.jpg

Pastevci psy krmili, ale mnohokrát se ti psi krmili sami a to vším živým co se dostalo do blízkosti stáda. Nikdo není schopen naučit pasteveckého psa rozlišit vlka od psa turistů, pro něho to je nepřítel jako nepřítel. Zde je třeba velká osvěta veřejnosti, aby turisté nevstupovali na pastviny a do blízkosti stád, hlavně ne se psem. Nedá se postavit ohrada ze které se psi nedostanou, stačí aby spadl strom nebo někdo otevřel bránu při krácení si cesty a v tuto chvíli se psi stanou možná větší hrozbou než vlci.

kangal çoban köpeği 2.jpg

Chováme 4 kangaly, které jsme navázali na ovce mohou s nimi klidně byt zavřeni v ovčíně a není problém, ale jak se něco přiblíží k ovcím nebo jehňatům ihned reagují. Myslím si, že tuto problematiku by měli řešit lidi, kteří mají nějakou zkušenost s pastevectvím a ne chovné stanice nebo úředník, kteří nakonec z jednoho problému vyrobí dva.

kangal çoban köpeği 4.jpg

Oslovil jsem mnoho lidí, kteří si pořídili psa na hlídání stáda a problémy mají podobné. Pes jak může, tak jim uteče nebo jim devastuje jejich vlastní zvířata. Pořídit si psa, to je to nejednoduší, ale dále se už o tom musí něco vědět. Zde chybí jakákoliv tradice a tím pádem postupný vývoj.

Vladimír Menčík