„Stejně jako všichni ostatní „vlčí přátelé“ si ministryně zahrává s ohněm a životem lidí a zvířat,“ řekl Hörl v rozhovoru pro rakouskou tiskovou agenturu (APA).
Gewesslerová totiž dříve propagovala vlka v dopise Evropské komisi spolu s jedenácti dalšími kolegy z EU, který iniciovalo Slovensko v reakci na protivlčí hlasování v Evropském parlamentu.
„Gewesslerová zvolila zcela chybnou cestu ochrany přírody z čistě ideologických důvodů“, zaútočil Hörl na ministryni životního prostředí. „Jedna věc je jasná: Přijde-li vlk, odejde údržba krajiny pastvin. Je nebezpečné pouštět velké šelmy bez jakékoli kontroly a přivádět je do hustě obydlených rakouských hor“.
Co ho jako chovatele obzvlášť štve, je jazyk, který používají „vlčí přátelé“, když dojde na ovce, dobytek a kozy zabité vlky. "Oni necitlivě mluví o „škodách“ či „poškození“. Ne. Jsou to živá zvířata, která jsou zde krutě obětována. Ti, kteří chtějí aktivně přivést zpět vlky, by si měli přiznat, že těžce zraněné ovce, skot a kozy zasypávají naše alpské pastviny.“
Podle vlastní zkušenosti vidí tento zillertalský hoteliér, farmář a myslivec neustále propagovanou „ochranu stáda“ v souvislosti s vlkem jako nezvladatelnou. "Každý, kdo mluví o ochraně stáda, by měl říkat pravdu: Používají se extrémně ostří, velcí, nebezpeční a samostatně působící pastevečtí psi. Tito psi brání své stádo proti všemu a všem. Pak je tu smrtelné nebezpečí, také pro rodiny turistů a také pro rodinného psa, který doprovází turisty."
Gewesslerová by měla jednoduše vysvětlit důsledky „ochrany stáda“, protože je zjevně nechápe. „Její „dočasné oplocení dobytka v horách“ znamená smíření se s neprůchodností krajiny, s tím, že jeleni, srnci a kamzíci jsou v těchto ohradách často usmrceni elektřinou,“ kritizoval politik ÖVP praxi ochranářů. „Nebo že použití psů na ochranu proti smečkám vlků ohrožuje lidi, jejich psy, ale i divoká zvířata“.